Domİnİk Cumhurİyetİ Gezİ Rehberİ

Domİnİk Cumhurİyetİ Gezİlecek Görülecek Yerler

1 sene boyunca 13 ülkede yaptığım Latin Amerika gezimde Dominik Cumhuriyeti, Meksika, Arjantin ve Kosta Rika ile birlikte beğendiğim ilk dört ülke arasında. İnanılmaz bir doğası var.

 

Dominik Cumhuriyeti’ne nasıl gidilir, nereler gezilir, kaç gün kalınır, ne yapılır diye merak ediyorsanız buyrun Dominik Cumhuriyeti gezi rehberimi okuyun.

Domİnİk Cumhurİyetİ’nde Nerede Kalınır?

 

Konakladığım yerleri Punta Cana, Kuzey Dominik, Güney Dominik gezi rehberlerinde  anlattım. İlgilendiğiniz şehrin yazısını okuyabilirsiniz.

 

 

Domİnİk Cumhuriyetİ’nde Kaç Gün Kalınır?

Ben Dominik’te 13 gece kaldım ve önemli birçok yeri gezdim. Ancak özellikle Haiti sınırında yer alan ve çok güzel olan yerleri görmeye fırsatım olmadı. Ya da mesela giderseniz Limon’daki şelaleye, Puerto Plata yakınındaki 27 Waterfalls’a (27 Charcos) uğrayabilirsiniz. Diğer ilave gezebileceğiniz yerleri her şehri anlatırken de belirtmeye çalıştım.

Domİnİk Cumhurİyetİ Hakkında Bİlİnmesİ Gerekenler

– Ülkenin para birimi Dominik pezosu. 2019 yılı Şubat ayında 1 TL = 9,5 pezo ve örneğin Mc Donalds’ta bir menü 300-350 pezo civarıydı, yani Türkiye’ye göre epey pahalıydı. Türkiye’de TL’nin alım gücü daha yüksek yani bir ürünü Türkiye’de daha düşük fiyata alıyorsunuz. 

– Ben Dominik’te 13 gece kaldım ve önemli birçok yeri gezdim. Ancak özellikle Haiti sınırında yer alan ve çok güzel olan yerleri görmeye fırsatım olmadı. Ya da mesela giderseniz Limon’daki şelaleye, Puerto Plata yakınındaki 27 Waterfalls’a (27 Charcos) a uğrayabilirsiniz.

– Haiti’ye geçmek kolay olmasına ve Türklerden vize istememesine rağmen çok tehlikeli dendiği için oraya gitmedim. Zaten Dominik’te Haitililerden haz etmiyorlar. Ülkelerindeki fakirlik Haitilileri hırsızlık yapmaya itiyormuş. Hatta Las Terrenas’ta bulunduğum mekana bir kızı almadılar, sırf ten renginden Haitili olduğu anlaşıldığı için o da.

 

– Ülkenin tehlikeli olduğu herkesin dilinde. Hırsızlığa ilaveten bankamatiklerde kredi ya da banka kartı kopyalanması mevzusu hayli tedirgin ediyor. Ben bankalardaki ATM’leri tercih ettim çoğunlukla Latin Amerika gezimde ama Dominik’te bankalardaki ATM’lerden bile kart kopyalaması yapıldığını söylediler.  O sebeple bilen birine danışarak hangi ATM kullanılır, teyit edin.

 

– Bankalardan para çekecekseniz Dominik’teki ilgili banka sizden bir miktar ücret kesiyor.

Bu videodan ya da Yalnız iyi gezdim youtube kanalımdan 13 günlük Dominik Cumhuriyeti maceramı izleyebilirsiniz.

– GPS çok sağlıklı çalışmıyor. Bana hostelden bir arkadaş maps.me uygulamasını tavsiye etmişti, offline bir harita uygulaması. Bir sefer istediğiniz ülkeyi indirmeniz yetiyor, sonrasında çok güzel çalışan bir uygulama. 1 sene Latin Amerika’dabeni epey dertten kurtardı. Gezilecek görülecek yer, restoran, banka vb. tavsiyeleri de yapıyor, efsane yani.

– Çok fazla motosiklet kullanıcısı var ve güvenlik riski yaratıyorlar. Araç kiraladığınızda dikkat edin.

– Tekin görünmeyen benzinliklere girmeyin (ki sayıları çok fazla, çalışanları ayaküstü telefon numarası isteyenine bile denk geldim) çünkü benzinden çalabiliyorlarmış. Bir de ülke genelinde kredi kartı kullanımı aslında var ama bazı benzinliklerde POS cihazı yoktu örneğin. Zaten kart klonlanması bir sorun olduğu için mecbur kalmadığınız sürece kartlarınızı kullanmayın derim.

– Dominik’te araba kiralayacaksanız özellikle Santo Domingo’dan Las Galleras’a giderken yüklü miktar yol geçiş ücreti vereceğinizi ve zaman kaybetmemek adına elinizin altında bozukluk bulundurmayı unutmayın (700 Pezo yaklaşık).

– Genel olarak marketlerde fiyatlar çok pahalı değil.  

– Araç kiralayacaksanız Cat Rent a Car’dan kiralamayın. Ben ufak bir tehlike atlattım, yaptıkları sigorta da onu karşılamayınca üstüne para vermek zorunda kaldım malesef.

Domİnİk Cumhurİyetİ Yeme İçme Rehberİ

– Muz yaprağına sarılı ya da muzlu yiyecek tüketimi çok var. Tatlı olarak mesela kızartılmış muz yiyebilirsiniz (guineo frito). Bunu bildiğimiz muzdan değil de platano denen yeşil lifli muzdan yapıyorlar. Hatta marketlerden alırsanız yanlışlıkla, meyve olarak tüketemezsiniz, bilginize:) Ayrıca tostones guineo frito, sancocho (mısır çorbası ama mısır tüm konuyor) ve habichuela (diğer Latin Amerika ülkelerinde frijoles de deniyor, siyah fasulye) sayabileceğim yemekler arasında. Bunların hiçbirini tatmadım o sebeple tavsiye veremeyeceğim:D

– Mamajuana denilen bir içkileri var, bal, rom ve kırmızı şaraptan yapılıyor. Ayrıca rom da çok tüketilen bir alkollü içecek.

– Çok fazla tropikal meyve var ve aklımı kaçıracaktım neredeyse:) Ama maracuja her zaman favorim!

Domİnİk Cumhurİyetİ Gece Hayatı

– Punta Cana’da iseniz Coco Bongo favori mekan.

– Las Terrenas’ta merkezde yanyana birkaç bar türü eğlence mekanı var. Las Terrenas ‘ ta yapılacak şeyleri anlattığım yazımı inceleyebilirsiniz.

– La Romana’da Kviar Casino var.

error

Gezi yazılarımı beğendiyseniz diğer sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz:)