SANTO DOMİNGO & LA ROMANA GEZİ REHBERİ

SANTO DOMİNGO GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

Santo Domingo’ya nasıl gidilir, nereler gezilir, Santo Domingo`nun tarihteki yeri nedir, kaç gün kalınır, ne yapılır diye merak ediyorsanız buyrun Santo Domingo gezi rehberimi okuyun.

Samaná ve Cayo Levantado gezisinin sonraki günü (12 Şubat),  Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti Santo Domingo’ya doğru Jasmine ve diğer Fransız beyle yola çıkıyoruz. Normalde otobüsle gideceklermiş ama zaten arabayla tek gideceğim için onları da götürüyorum Santo Domingo’ya. Aslında ben hiçbir ücret istemesem de sağolsunlar habire yol geçiş ücreti verdiğimi görünce onlar da bir miktar para veriyorlar:D

Jasmine, Las Terrenas’a gitmeden önce Santo Domingo’da kalmış, eşyalarını hostele bırakarak şehir merkezine doğru yürüyoruz. Zaten minicik bir merkezi var. Santo Domingo’yu özellikle görmek istiyorum çünkü bu şehir, Kristof Kolomb’un kardeşi Bartholomew Kolomb tarafından kurulmuş ve İspanyol kolonileşmesinin Yeni Dünya’daki ilk başkenti. İspanyollar adaya 1492 yılında geliyorlar, 1493’te yerleşiyorlar ve Santo Domingo’yu 1496 yılında kuruyorlar. 1498’de ise Santo Domingo, Amerika’daki en eski Avrupa şehri oluyor. Kristof Kolomb burayı İspanyol Krallığı’nın ilan ediyor ve hatta adını La Isla Española yani İspanyol Adası koyuyor. 1795-1809 yılları arasında ada Fransız kolonisi oluyor, 1844’te de Dominik Cumhuriyeti bağımsızlığını ilan ediyor.

Bu arada bu yazıyı hazırlarken edindiğim bazı bilgileri de paylaşmak isterim. Kristof Kolomb aslında bir İtalyan. Yeni Dünya’yı keşfetme gibi bir fikirden ziyade İstanbul’un 1453’te fethi sonucu Avrupa’dan Asya’ya uzanan karayollarının tehlikeli olduğunu düşünüyorlar ve batıya doğru deniz yoluyla giderlerse Asya’ya varacaklarını düşünüyorlar. Bu fikrini önce Portekiz kraliyet ailesi ile sonrasında ise İtalyanlar ile paylaşıyor ancak sponsorluk isteği reddediliyor. İki yıl süren müzakerelerden sonra İspanya Kraliyet ailesini ikna ederek keşfedeceği topraklardaki gelirlerden belli oranda pay alma, oraların valisi olma ve belli oranda toprak sahibi olma gibi ayrıcalıklar elde etmesi karşılığında 1492 yılının Ağustos ayında yelkenleri açıyor.  Aynı yılın Eylül ayında önce Bahamalar’da San Salvador ismini verdiği bir adayı, sonra Küba’nın kuzeyini ve daha sonra da Dominik’in kuzeyini keşdefiyor ilk seferinde. San Salvador’da tanıştığı kabileyi ise kendi günlüğünde anlatırken son derece ilkel olduklarından, savaş aletleri bulunmadığından, sıcakkanlı olduklarından bahsetmiş. Ayrıca vücutlarında birçok yara izinin sebebini bu yerlilere sorduğunda anakaradan kişilerin buraya gelmesi ve kendilerini savunurken bu yaraların olduğunu anlatmışlar. Yine tüm adayı 50 adamı ile fethedebileceğinden bahsetmiş. Ada halkından 6 tanesini ise Avrupa’ya götürüp dil öğretip Hristiyanlaştırabileceğini de günlüğüne eklemiş. İkinci seferini ise 17 gemi ve 1,200 kişiyle bu sefer koloni kurarak Hristiyanlığı yaymak için yapıyor.

Santo Domingo’da nereye gidebiliriz diye merak ediyorsanız: Parque Colon (Kolomb Parkı), hemen yanındaki Plaza Espaňa, Catedral Primada de America (Yeni Dünya’nın ilk katedrali), Alcazar de Colon (eski belediye binası diyelim, şu anda müze olarak hizmet veriyor), Fortaleza Ozama (Kristof Kolomb burada tutsak edillmiş), Calle de las Damas (Santo Domingo’nun ve dolayısıyla Amerika’nın ilk sokağı) ve birkaç müze de mevcut. Tabi zaten bu bölgenin ara sokaklarındaki rengarenk binaların fotoğrafını çekmeyi de ihmal etmeyin:)

 

Santo Domingo’da sadece 3-4 saat geçiriyorum. Vaktiniz darsa, tüm müzeleri gezme derdiniz yoksa daha fazla vakit ayırmanıza gerek yok. Ama yakınında Los Trés Ojos isimli bir cenote var, belki orayı da listenize ekleyebilirsiniz.

Santo Domingo şehir merkezi ve eski binalar
Santo Domingo şehir merkezi

LA ROMANA GEZİLECEK GÖRÜLECEK YERLER

2020 yılında Survivor'ın çekildiği La Romana’ya nasıl gidilir, nereler gezilir, kaç gün kalınır, ne yapılır diye merak ediyorsanız buyrun La Romana gezi rehberimi okuyun.

Santo Domingo’da Jasmine’in kalacağı otelde bir Alman ile tanışıyoruz ve ona Bayahibe’ye doğru gideceğimi söylüyorum. Tesadüf o da La Romana yakınında bir yere gidecekmiş, birlikte yola çıkıyoruz. Santo Domingo çıkışında bizi bir polis durduruyor ve sürücü belgemi istiyor. Henüz İspanyolca bilmediğim için geriliyorum tabi, sürücü belgesinde İngilizce yazsa da o memur İngilizce bilmiyor herhalde diye öngörerek, Turkish Turkish diyorum ve bizi daha fazla tutmadan geçiriyor! Zaten Survivor ekibinden tanıştığımız arkadaşlar da adada birçok insana iş imkanı doğmuş olduğu için Türkleri çok sevdiklerinden bahsetmişlerdi.

 

La Romana’da iki gece Türk bir arkadaş misafir ediyor. La Romana merkezinin doğu tarafında Hilton otelin yakınında Playa Publica Bayahibe (halk plajı) ve Playa Dominicus isimli sahiller var. Özellikle ikinci sahilde restoran ve cafeler mevcut ve sahil epey canlı. Playa Bayahibe’nin sahilin sonunda hediyelik eşyalar satan küçücük rengarenk dükkanlar var. Biz buraya Türk arkadaşla gidiyoruz ve ben hindistan cevizi nereden bulabiliriz diye soruyorum. O da oteldeki bir güvenlik görevlisine sorunca sağolsun bize iki tane bulup ikram ediyor:)

Kalabalıktan kaçmak için ben ikinci günümde Hilton’un önündeki sahile doğru gidiyorum ama aslında orada sadece otel sakinleri denize girebiliyormuş. Ancak ben en kenara havlumu seriyorum ve beni uyarmaya gelen otel görevlisi zararsız olduğumu anlayınca birşey demeden gidiyorJ Bu arada La Romana’daki en güzel sahile kurulmuş Hilton… Sonrasında Playa Parque Nacional del Este’ye gidiyorum. Otellerin çnünden geçtikten sonra atlı turların yapıldığı bir noktayı geçip epey kötü bir yoldan sahile varıyorum. Aracı burada bırakmak gerekiyor. Yürüyerek bir mağaraya varılabiliyor hatta bu atlı turlarla da mağaraya ulaşabilirsiniz.  Ancak sahilde yüzmeye gideceseniz sahil kayalık ve yüzülecek gibi değil. Sadece sahilde oturmaya ve yürüyüş yapmaya gelen kişilere denk geldim. 

 

La Romana’ya gelmişken Isla Catalina ve Isla Saona isimli adalara da gitmek lazım. Ama ben malesef adaya giden botları kaçırdığım için gidemiyorum. Sizin gezi listesinde mutlaka bulunsun, fotoğraflar efsane görünüyordu!

Bayahibe Dominik sahilindeki yazı
Bayahibe sahili

La Romana’ya 3 gün ayırsanız yeter diye düşünüyorum çünkü akşamları özellikle yapacak birşey bulamayıp sıkılabilirsiniz.

 

PUNTA CANA GEZİLECEK YERLER

Dominik’te son gecemi geçirmek üzere Punta Cana’ya dönüyorum. Detaylı gezi rehberini Punta Cana başlığı altında okuyabilirsiniz.

 

Meksika’nın Yucatan bölgesinde gezilecek yerler yazımı da okuyabilirsiniz.

error

Gezi yazılarımı beğendiyseniz diğer sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz:)