KÜBA GEZİ REHBERİ

Küba`ya Nasıl Gİdİlİr?

Küba’ya nasıl gidilir, vize almak gerekli midir, Küba’da gezilecek yerler nerelerdir, kaç gün kalınır, ne yapılır, mağara gece klübü nerededir, Küba güvenli bir ülke midir, kültürü nasıldır diye merak ediyorsanız buyrun Küba gezi rehberimi okuyun.

Aslında Türkiye’den yola çıkarken Küba’ya gitmek planlarımin arasında yoktu çünkü ilave bir vize almak gerekiyor Küba’ya gitmek için. Ama Meksika’ya gittiğimde öğrendim ki Cancun ya da Mexico City Havaalanları’ndan Küba’ya turist kartı ile giriş yapılabiliyor. Interjet havayolu firmasından bileti online aldıktan sonra 20 Mart’ta Cancun Havaalanı’nda check-in yaptırıp 350 Meksika pezosu (1 pezo=0,28 TL) vererek turist kartı alıyorum. Başka havayolu şirketlerinde de bu uygulama olduğunu okudum ama siz bilet alırken sorarak alın yoksa ülkeye giriş yapamazsınız ya da vizeyle uğraşmanız gerekir. Bir de enteresandır, Cancun Havaalanı’ndan Küba’ya giderken pasaporta damga basmıyorlar. 

 

Kısaca Küba’yı özetlemem gerekirse, ben Küba’da 9 tam gün geçirdim ama açıkçası 1 senelik Latin Amerika gezimde beni en çok hayal kırıklığına yaşatan ülke burası oldu. Havana’da özellikle herşey ticarete dökülmüş ve şehrin tadını çok çıkaramadım. Bunda birçok şeyin etkisi var; örneğin aynı ürüne turist olarak daha fazla para vermek, Havana’nın eski dokusunun kalmamış olması, kafamda daha eğlenceli bir ülke profili kurmuş olmam, ülkenin turistler için çok pahalı olması, ulaşım imkanlarının kısıtlı olması vb. Ama kolonileşme dönemine ait olan rengarenk binaları, kırsalları ve renkli insanlarını fotoğraflarken keyif almadım desem yalan olur.

1 saatlik uçak yolculuğunun ardından Meksika’nın Cancun şehrinden Havana Havaalanı’na varıyoruz. Ülkeye giriş yapmak için pasaportumuzu veriyoruz ve sebepsizce ben de dahil bazı turistlerin pasaportları alınarak kapıda bekletiliyoruz. Sağsalim pasaportumu aldıktan sonra taksi ücretini paylaşmak için diğer yolcularla konuşuyorum ama hiçbiri kabul etmiyor (Bu fikri de gezi bloglarında okumuştum, taksi malesef en makul opsiyon ama ‘pahalı olduğu için yolcularla anlaşın, zaten birlikte binersiniz’ demişti siteler ama doğru çıkmadı. Tabi siz şansınızı deneyin yine:)). Havana şehir merkezine gitmek icin aktarmali otobüs opsiyonu var ama ben Havana’ya gece vardığım için mecburen taksi kullanıyorum. Yasal taksi ücreti 25 CUC (Cuban Convertible Peso) ama (tabi ki pazarlık yaparak:))  20 CUC’a anlaşıyorum. 

Küba`da Kaç Gün Kalinir?

Ben Küba’da 9 gece kalarak 4 şehir gezdim. Ama adanın güneyindeki yerleşim yerlerinin çok farklı olduğunu ve asıl Küba ruhunun orada hissedilebileceğini söylüyor Kübalılar ve Küba’yı bilenler. Santa Clara (burada Che Guevara’nın anıt mezarı ve Zırhlı Tren Müzesi görülmesi gereken yerler arasında), Santiago de Cuba, Valle de los Ingenios (nostaljik trenle şeker kamışı vadisine gidebilirsiniz) de Küba’da görülmesi gereken yerler arasında. Santiago de Cuba anlattıkları kadarıyla çok güzelmiş ancak Havana’ya otobüsle 15 saat sürüyor ve vaktim olmadığı için gidemedim. 

Küba Hakkinda Bİlİnmesİ Gerekenler

– Küba’da iki ayrı para kullanılıyor: Turistler için CUC (Cuban Convertible Peso), Kübalılar için CUP (Cuban Peso) geçerli.

– 1 CUC = 25 CUP ve turistlere ve yerel halka farklı fiyat tarifeleri geçerli. Mesela bir Kübalı, meyvenin kilosuna 1 CUP verirken turistler 1 CUC veriyor. Ya da diyelim bir bardasınız. Kübalı birisi 3 CUC’a içecek alırken, turistler daha fazla (örneğin 5 CUC) ödüyor.

Benim Küba ziyaretim sırasında 1 CUC yaklaşık 1 USD idi. Hatta CUC, USD’den bi tık daha değerliydi. Bana söylenen CUP’u turistler kullanamadığı ama bazı küçük yerlerin size insiyatif alarak CUP kullandırabildiği. Ama ben hiç risk almak istemedim ve bana para üstünü CUP verdiklerinde kabul da etmedim.

 

– Dolarınız var ve CUC almak istiyorsanız döviz bürolarında %10 kesinti yapıyorlar. O yüzdendolar harici bir dövizi yanınızda götürmeniz, para kaybetmenizi engelleyecektir.

– ATM’lerden para çekerken makine size soruyor, CUC mu CUP mu çekmek istersiniz diye. Aman dikkat, CUC çekmeniz lazım, sonradan sıkıntı yaşamayın.

– Havana Havaalanının içinde ATM yok; çıktıktan sonra bir ATM var ama yerini oradaki görevlilere sorun.

– Küba’da internet problem. Çoğu yerde ya internet yok ya da olsa bile kısıtlı süre kullanabiliyorsunuz çünkü internet kullanım hakkı bitince yükleme yapmaları gerekiyor ve tam işinizi halledecekken internetsiz kalabiliyorsunuz.

– İnternet kartı satın almak için Havana eski şehir merkezinde tek yer var ve önünde hep sıra var. Saat 19:00’da kapanıyor. Ama wifi parklarda kart satan gençleri bulabilirsiniz. Tabi saatlik kartı 1 yerine 2 CUC’tan satıyorlar. Trinidad’da ise Cumartesi günü saat 18:00’de gittiğimde kart bitti diyerek geri çevirdiler. 5 saatlik kart almak istediğimde ise 3 saatlik sattılar sadece. (Dominik Cumhuriyeti’nde tanıştığımız Türk arkadaşlar da bu sebeple Küba’dan pek hazmediklerini anlatmışlardı. 9 günlük Küba macerasından sonra cidden ben de epey sinir oldum internetsiz kalmaya) Kübalılar ise 1 GB internete 10 CUC veriyorlarmış. Küba’da eğer biriyle buluşacaksanız eski usül şu gün şu saatte diye önceden teyitleşmeniz lazım hele ki bu kişi Kübalı değilse. Yoksa internet sıkıntısı sebebiyle buluşmanız imkansız hale geliyor, deneyimledim:) Anlayacağınız, çok çektim be internetsizlikten:)

– Küba’da couchsurfing paralı ve hemen her gün couchsurfing internet sitesinden evlerinde kalmam için davet geldi.

-Küba’da booking.com sitesini kullanamıyorsunuz. Ben Küba’da kalacak yer rezervasyonlarımı airbnb üzerinden yaptım. Casa Particular, Küba’da airbnb’nin devlet tarafından yönetilen versiyonu. İnsanlar evlerinin bir kısmını kiralayabiliyorlar. Pansiyon gibi de düşünebilirsiniz. Logosu şu şekilde:

– Yabancı dili İspayolca olan Küba’da İngilizce çok konuşulmuyor. Tek gidecekseniz biraz İspanyolca bilmeniz epey yardımcı olacaktır.

– Yollarda hoparlörüyle müzik dinleyen çok insan gördüm ama halk otobüsüne de hoparlörle binenleri görünce biraz şaşırdım doğrusu.

– Marketlerde öyle çeşit çeşit markalar yok. Herşey tek tip. Süt alayım dedim, konserve kutusunda olduğu ve açamayacağım için alamadım mesela. Şampuanı, çikolatası herşey tek marka. O yüzden kendi hayatlarımızın kıymetini bilelim.

– Che Guevara için ülkede aşırı bir hayranlık var. Tişörtlerini, bayraklarını, ajandalarını her yerde görebilirsiniz. 

– Ben Mart sonunda Küba’daydım. Akşamları serin oluyor, tedarikli gitmenizde fayda var. Gün içinde zaman zaman yağmur yağabiliyor. 

– Ülkede ben hep güvende hissettim, ondan yana kaygınız olmasın.

Küba Yeme İçme Rehberİ

Denemek isterseniz Orta ve Güney Amerika’da yaygın olan tamales, frijoles (siyah fasulye) Küba’da da yaygın. Tamales denen şey mısır ya da muz yaprağına sarılarak yapılan bir tür yemek. Bunu etle, unla ya da pirinçle yapabiliyorlar. Ben Guatemala’dayken denemiştim de benim damak zevkime pek uymamıştı. Bir de unutmayın, Karayipler’desiniz. Birçok deniz ürünü yemek de mümkün Küba’da.

 

Canchanchara denemeden dönmeyin. Rom, limon suyu ve bal ile yapılan bir içecek kendisi. Guayabita del Pinar’ı da ne yapın edin, bulun:)

 

 

Küba’da birçok tropikal meyve (mamey, guayaba, mango vs.) bulmak da mümkün, denemeden dönmeyin:)

 

Havana gezi notlarımı da okuyabilirsiniz.

error

Gezi yazılarımı beğendiyseniz diğer sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz:)