TRİNİDAD GEZİ REHBERİ

Küba Trİnİdad Gezİlecek Görülecek Yerler

Trinidad gece hayatı, mağara disko Discoteca Ayala, Trinidad gezilecek yerler, atlı vadi turu ve daha fazlası için buyrun Trinidad gezi rehberimi okuyun.

23 Mart sabahı Viñales’ten Trinidad’a doğru yola çıkıyorum. Yol otobüsle 8-9 saat sürüyor. Cienfuegos’ta yolcu indiriyor otobüs. Aklımda Cienfuesgos’a gitmek de vardı ama 2-3 saat gezmek için Trinidad’dan tekrar otobüse binmek istemedim.

 

Trinidad küçük bir şehir. Otobüsten iner inmez casa particular reklam afişlerini elinize tutuşturmaya çalışıyorlar. Ben airbnb’den rezervasyon yapmıştım ve koloni dönemine ait taş sokaklardan ve rengarenk binaların içinden yürüyerek evime gidiyorum. Evin sahibi iyi İngilizce konuşuyor ve bana çok yardımcı oluyor. Hatta banka kartım Havana’da klonlandı dediğimde polis merkezine benimle birlikte geliyor – her ne kadar 1,5 saat polise derdimizi anlatıp sonuç alamadıysak da (Havana polisinin görev alanına müdahale edemiyorlarmış. Havana polisine bilgi verin dediysem de hiçbirşey yaptıramıyorum.) yardımseverliğini gösteriyor ev sahibim. Hatta yolda bana meyve suyu ısmarlıyor. ‘Bana sizin kullandığınız parayla birşey alman yasak değil mi’ diye soruyorum çünkü büfenin sahibi beni görünce bir an duraksıyor ama yapmaması gerektiği halde yine de satış yapıyor…

Trinidad küba sokaklarında internete bağlanmaya çalışan insanlar
Trinidad'ın taş sokaklarında Casa de la Musica önünde internete bağlanmaya çalışan insanlar

Küba gezimde en çok Trinidad’da keyifli vakit geçiriyorum. Sokaklarında resim galerileri var gezmek isterseniz. Onun haricinde canlı salsa müzik yapılan yerler var. En büyük canlı müzik mekanı Casa de la Musica. Giriş ücreti 1 CUC ama girmeyip önündeki wifi parktan da müziği dinleyebilirsiniz, ben öyle yaptım haha 🙂 Bu parkı görmeniz lazım; internete bağlanmaya çalışan genç-yaşlı onlarca insan yerlerde oturuyor 🙂 Hatta burada otururken tanıştığım Vincent isimli Fransızla epey muhabbet ediyoruz. Garibim, annesiyle Küba’ya gelmiş ve turun birinde başka turistlerle tanışmışlar ve akşam o meydanda buluşma kararı almışlar. Epey bekledikten sonra arkadaşları gelmiyor. Trinidad’a Cumartesi gecesi  varmış olduğum için tabi ki de Disco Ayala isimli mağara diskoya gitmek istiyorum ve Vincent da insanları beklemek yerine bana eşlik ediyor. Bu arada  içinde sarkıtlar ve dikitler olan bir mağaradan bahsediyorum! Böyle bir gece klübü olabileceği bile aklıma gelmezdi… Buraya giriş 5 CUC ve bir içki dahil. Saat 22:30’da kapılarını açıyor. Latin müzik çalıyorlar, genelde reggaeton. Ben epey eğleniyorum, tabii mağara ortamında müzik dinliyor olmanın düşüncesi bile yetiyor.  Videodan Trinidad gece hayatı ve Disco Ayala’yı izleyebilirsiniz.

Ertesi gün bisiklet kiralayıp la Boca ve Punta Maria Aguilar plajlarına gidiyorum. Taksiyle gidiş-geliş 15 CUC. Onda da ev sahibinin gazabına uğruyorum açıkçası. Çok yakın, yol çok rahat filan diyerek kanıma giriyor ama yolda neredeyse ruhumu teslim edecektim:D Yol inişli çıkışlı ve açıkçası taksiyle gitmediğime pişman oluyorum. La Boca’daki plajda yerel halk var sadece ve sahil çok hoşuma gitmiyor. Yine de yüksek sesle müzik dinleyen gruplardan nasiplenerek biraz dinleniyorum. Hatta gruplardan birinden bir çocuk gelerek benle konuşmaya ve davet etmeye çalışıyor ve hatta ayak üstü methiyeler bile diziyor ama ben yola devam edip Punta Maria’ya geçiyorum.

 

Yol üzerinde birkaç büfe ve restoran var ama Punta Maria sahilinde yiyecek/içecek satan bir yer yok. Denizi de öyle turkuaz filan değil. Yolun devamında Playa Ancon plajı da var ancak yağmur başladığı için gidip görme fırsatım olmuyor. Anlattıklarına göre burası kalabalık oluyormuş. 

Kuba Punta Maria aguilar plaji ve semsiye
Punta Maria Aguilar plajı

Akşamları canlı müzik yapan birçok yer olsa da benim tercihim Rincon de la Salsa (Salsa köşesi) oluyor. Hatta buraya iki gün üstüste gidiyorum. Müzik grubu kaliteli, salsa ise şahane! Salsa gecesini videodan da izleyebilirsiniz. Gece 02:00’ye kadar açıklar ve canlı müzik gece yarısına kadar var. Burada tanıştığım Oscar, istersem bardan Kübalıların aldığı fiyattan bana içki alabileceğini söylüyor, tabi ki de hayır demiyorum:D Yerellerle kaynaşmak önemli hocam…

Disko ayala magara disko küba trinidad
Mağara Disko Discoteca Ayala
mağara disko ayala trinidad küba
Disko Ayala Trinidad

Yapacak birşey olmayınca 25 Mart’ta at turuna katılıyorum. Bu turda Viñales’tekine göre daha çok at üzerinde kalıyorum. Bu turu da ev sahibi ayarlıyor, üzerine bir de rehberim oluyor. Çılgınca kendi atını ve benimkini koşturmaya çalışıyor ben engellemeye çalışsam da. Zaten çok fazla ata binme tecrübem yok, bir de hızlı giden bir atın üzerinde olmak beni biraz strese sokuyor ama tadını çıkarmaya çalışıyorum tabi ki. Önce bir kahve evine sonra bir şelaleye gidiliyor. Mevsim dolayısıyla şelale yerine sadece gölet görebiliyorum. Bu gölette yüzülebiliyor da ama sağolsun benim rehber bana bundan bahsetmediği için tedarikli gitmemiştim. Hatta ‘şelale akmıyorsa söyleseydin de gelmeseydik’ dediysem de artık iş işten geömiş oluyor. Burada bir de büfe var, içecek satıyorlar. Ama dönüşte birşeyler içmek ya da yemek isterseniz herhangi bir yer olmadığı için tedarikli olmakta fayda var. Atlı tur videsunu izleyebilirsiniz.

Trinidad’da birçok market var ama kimi su satmıyor, kimi atıştırmalık satmıyor. Ekmek alayım sandviç yapayım diyorum, en sonunda pes ediyorum! Hatta o kadar sinirlendim ki sokağın ortasında avazım çıktığı kadar bağıracaktım! Çünkü ekmek de bulamıyorsunuz, ancak sokakta denk gelirse ya da ekmek satan fırın tarzı bir yer bulabilirseniz yemek ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Ben evin sahibinin bana gösterdiği yerlerde nispeten ucuza yemek yedim. Bir de bir gün Oscar ile dolaşırken Kübalıların aldığı fiyattan meyve ve pasta almama yardımcı oldu da karnım doydu:D

 

Trinidad enteresan bir şehir. Bir dükkanın ne dükkanı olduğunu anlayamıyorsunuz. Minicik şehir beni yordu 3 günde azizim:D Su alayım diye markete giriyorum, ‘yok, biz sadece tuvalet malzemesi satıyoruz’ diyorlar filan. İyi de tüm günümü su arayarak mı geçireyim yani??!! Anlayacağınız, 9 günde Küba bana tüm duyguları yaşattı; şaşkınlık, sevinç, hayret, üzüntü, sahip olduklarımıza şükretme…

 

trinidad küba vadide at üzerindeki kız
Trinidad şelalesine giderken

 

 

Trinidad’da tanıştığım Kübalı gençler bir turistle tanışıp ülkeden kaçma derdinde. Hatta mümkünse de Küba’da paranızı yeme… Tahminim internetin yaygınlaşmaya başlamış olması sebebiyle insanlar sahip olamadıklarının farkına varıyorlar ve ilk fırsatı avantaja çevirmeye çalışıyorlar.  

Trinidad’dan sonraki durağım efsane plajlarıyla ünlü Varadero.

Trinidad Küba koloni dönemi renkli sokakları
Renkli Trinidad sokakları
mağara disko ayala trinidad küba
Mağara gece klübü Disko Ayala Trinidad
trinidad küba gölette yüzen insanlar
Şelalenin göleti
error

Gezi yazılarımı beğendiyseniz diğer sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz:)