VARADERO GEZİ REHBERİ

Varadero Gezİlecek Görülecek Yerler

Varadero plajları, Varadero gezilecek yerler, gece hayatı ve Varadero’da yapılacak şeyler için buyrun Varadero gezi rehberimi okuyun.

26 Mart’ta Trinindad’dan Varadero’ya gitmek için yola çıkıyorum. Viazul (20 CUC) otobüs firması ile yol hem daha uzun sürdüğü hem de fiyat hemen hemen aynı olduğu için taxi collectivo (25 CUC) ile anlaşıyorum. Tabi bir casa particulardan alıp diğerine bıraktıkları için bu da bir avantaj. Bu sefer arabada 6+1=7 kişiyiz:) La Boca’dan çıkıp Cienfuegos’a doğru sahil yolundan ilerlerken Lampilla’nın öncesi ve sonrasında yengeç sürülerine rastlıyoruz, yüzlerde yengeç anayolda ve pıtır pıtır yürürlerken inanılmaz bir görüntü ortaya çıkıyor. Sahilde değil de karada yaşıyorlar. Ne yazık ki yoldan karşıdan karşıya geçmek isteyenlerin yüzlercesi ölüyor…

trinidad varadero arası yengeç sürüsü
Kırmızı yengeç sürüsü

Santa Marta’daki casa’ma yerleştikten sonra taksiyle Varaderoya geçiyorum. Taksiye tek binmek için normalde 5 CUC istiyorlar ama 2 CUC’a taksiciyle anlaşıyorum. Ayrıca taksi-dolmuş diyebileceğimiz eski model arabalar da ana yoldan geçiyor ve 1 CUC’a binebiliyorsunuz. Santa Marta’da kalmak yerine Varadero merkezde kalsaydım diye içimden geçirmedim değil çünkü şehir merkezine inmek için taksiye bağımlı kaldım fakat benim gittiğim tarihte merkezdeki konaklama fiyatları çok yüksekti; başıma geleni çektim yani.  

 

Trinidad’dan Varadero’ya eski model taksi collectivo ile 6 saat civarı yolculuk yapıp dayak yemişe döndüğüm için ilk iş kendimi sahile atıyorum. 35-40. sokak arasında bir yerde taksiden inerek sahilde biraz yürüyor ve güneşleniyorum. Zaten tüm sahil halka açık ve istediğiniz yerde oturabilirsiniz. Hatta sahipsiz şemsiyeler de var kullanmak için, amme hizmeti sanırım 🙂 Buranın denizi çok berrak ve mükemmel bir turkuaz renge sahip. Varadero çok turistik bir yer. Denize girmekten başka bir aktivite yapamazsınız, bulduğunuz sahilde yayılın gitsin:)

Varadero sahilinde bir kızküba
Enfes Varadero sahili
Varadero sahilindeki berrak deniz Küba
Varadero halk plajı

Araştırdığım kadarıyla Varadero’da otellerin gece klüpleri varmış ama ben canlı salsa müzik istediğim için Casa de la Musica’ya gidiyorum çünkü 2 Kübalı’ya sorduğumda  Casa de la Musica’yı tavsiye ediyorlar. Casa de la Musica, 80’lerin düğün salonları tarzında dizayn edilmiş. Önce bir canlı müzik grubu çıkıyor. Sonra iki kişilik bir stand-up gösterisi yapıyorlar ve bu gösteri 1 saat sürüyor. Sonrasında da 2 saatlik dj performansı oluyor. Açıkçası burası beklentilerimin altında kaldı, o sebeple size tavsiye edemiyorum.

 

Varadero plajları ve gece hayatı ile ilgili videomu izleyebilirsiniz.

Ertesi gün hava yağmurlu olduğu için Josone Park’a gidiyorum. Parkın çevresinde cafeler var ve burası nispeten hareketli. Sonrasında hava hala kötü olduğu için panaromik otobüs turu ile Varadero’nun en ucuna kadar gidip marinada biraz mola veriyorum. Burada birkaç restoran da var. En önemlisi wifi var:) Ama Varadero’nun tamamını görmeye gerek var mı derseniz bence yok. Hava güzelse sahilden kıpırdamayın. 16 km’lik sahile sahip Varadero’nun önemli bir kısmını bu şekilde 5 CUC’a gezmiş oluyorum.

varadero-havana arasi yol k]ba
Varadero-Havana arası yol
pina colada arabası varadero küba
Pina colada olmayı bekleyen ananaslar:)

Toplamda 2 gece kaldığım Varadero’daki son gecemde Calle 62 Bar’a gidiyorum. Burada canlı müzik ve dans gösterileri yapılıyor ve insanlar sokakta dans ediyorlar. Sadece sokakta durarak da keyifli vakit geçirebilirsiniz. 

 

Bu arada Havana isimli rom, barlar da dahil Küba’da inanılmaz ucuz. Bir de sokakta kokteyl yapan kişiler var, asıl onlara denk gelirseniz kaçırmayın. Ananas ya da hindistan cevizinin içini de yiyebiliyorsunuz kokteylinizle birlikte.

 

Santa Marta’da kalacaksanız bankamatiğini kullanmamanızı öneririm çünkü kartları bazen geri vermiyormuş.

Varadero’dan Havana’ya otobüsle mi gideyim taxi collectivo ile mi diye ikilemde kalıyorum çünkü Havana’da şehir merkezine uzak olan gara gitmek hiç işime gelmiyor. Otobüs garının önünde bekleyen taksicilerden bir fiyat alıyorum ve müşteri gelsin diye beklemeye başlıyorum. Taksi dolunca yola çıkıyoruz ama taksici casa particulara götürmek yerine Havana merkez parkında herkesi indiriyor. Sonra da biz böyle anlaşmamıştık deyince üstüne para istiyor ve polis çağırmakla tehdit ediyor! Güya Varadero’dayken casalara gitmek için ekstra para verilmesi gerektiğini söylemişler… Neyse ki Küba’da son günüm diye sinirim tepemde olduğu halde sevinmeye çalışarak evin yolunu tutuyorum. 

 

Sabah erkenden Meksika’nın Cancun şehrine uçağım var ve Isla Mujeres yani Kadınlar Adası’na gidiyorum, çok şükür! Ve başıma gelen o kadar çok şeyden sonra şimdilik bir daha Küba’yı ziyaret etmeyi düşünmüyorum…

 

Meksika gezi notlarımı da okuyabilirsiniz.

error

Gezi yazılarımı beğendiyseniz diğer sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz:)