Viñales - Pinar del Rio
Gezi Rehberi

Viñales ve pinar del rio Gezİlecek Görülecek Yerler

Vinales ve Pinar del Rio'da nereler gezilir, kaç gün kalınır, ne yapılır, nerede kalınır diye merak ediyorsanız buyrun Vinales ve Pinar del Rio gezi rehberimi okuyun.

22 Mart sabahı Hotel Deauwille’den aldığım shuttle ile Viñales’e doğru yola çıkıyorum. Büyük oteller bu satış hizmetini veriyor. Casa particuların sahipleri bana 1-2 otel tavsiye ediyor ve ben de bu şekilde shuttle hizmetini satın alıyorum. Shuttle diyorlar (ya da taxi collectivo, taksi dolmuş yani) ama günün sürprizi, eski model buz mavisi Chevrolet marka bir araba geliyor ve şoför harici araca 5 kişi doluşup yola çıkıyoruz:) Viazul otobüs firması ile bu yolu daha ucuza gidebilecekken shuttle tercih ediyorum çünkü Viazul durağı Havana merkezinde değil ve otobüs bileti satın almak için de gidiş-geliş taksi ücreti ödemem gerekecekti. Ayrıca otobüsler eskiymiş ve tek bagaj verme hakkı varmış. İlave kilo için ek ücret vermek gerekiyormuş. Tahminim Viazul durağını da özellikle uzağa yapmışlar ki turistler şehiriçi ulaşıma da ilave para versinler. Araba kiralayıp Viñales’e gitmek ya da Küba’da gezmek de bir opsiyondu ancak internette kiralık araç fiyatları 45 USD’den başlasa da benim sorduğum yerde 80 USD’den başlıyordu ve aracı en az 3 gün kiralamak gerekiyordu. 

Eski model Chevrolet ile yolculuk yapacağım için yaşadığım mutluluk, 3 saat sonra arabadan inene kadar drama dönüşüyor çünkü araba resmen gitmiyor! Arabayı sürmediğim halde yoruluyorum… Ama neyse ki taxi collectivo ücretine  Pinar del Rio’daki tütün tarlası turu da dahilmiş de tarlada biraz nefes alıp dinleniyoruz. Burada tütünden ananas ve guayabaya kadar türlü bitki yetiştiriyorlar. Puro nasıl yapılır, Guayabita del Pinar (Pinar del Rio yöresinde üretilen özel bir guayaba meyvesinden yapılıyor) denilen rom nasıl üretilir, kahve bitkisinden bal nasıl üretilir hakkında bilgi ediniyoruz. Puro, rom ve bal tadımı da tura dahil. Hatta puroyu Che Guevara’nın içtiği gibi denetiyorlar, ağız kısmına bal sürerek. Bu arada köylüler puroyu sarıp en son yapıştırırken de bal kullanıyorlarmış. Tabi fabrikalarda bal yerine yapıştırıcı kullanılıyor. Tütünü Ekim-Kasım-Aralık aylarında dikiyorlarmış ve 3 ile 5 ay arasında kurutuyorlarmış.  3 ay sonunda boyları 1.5-1.7 metre olan bitkiler, kurutulmak üzere depo tarzı yerlerde iplere asılıyor. Dünyanın en iyi tütünleri Pinar del Rio ve Viñales’te yetişiyor. Ve o kadar hafif ki içimi, daha önceki içtiklerim ne diye sorguluyorsunuz.

Devlet, 50 kg tütün için  üreticiye 40 CUC veriyormuş. Hasatın 90%’ına da el koyuyormuş bu arada. Hatta üretici, devletten çalmasın diye de devlet hasattan önce bir denetimcisini göndererek tarlada kaç adet fide var diye saydırıyormuş. En iyi purolar 3 yıl fermente edilerek üretiliyormuş. Köylüler doğal fermentasyon sürecini 20-30 dakika ateş yakarak ve meyve suyu ilave ederek 1 senede tamamlıyorlarmış. Bu arada bize anlatılan ‘en iyi puro, 30 yaş altı bayanların dizleri üzerinde sarılmış purodur’ hikayesi şehir efsanesiymiş:) Fabrikalarda kadın-erkek, genç-yaşlı çalışıyormuş ve purolar masaların üzerinde sarılıyormuş.

Vinales vadisinde atli bir kiz
Viñales vadisinde yokuş yukarı tırmanmaya çalışıyoruz ve çok eğleniyorum!

Rom ise şöyle yapılıyormuş: Guayaba, 1 yıl alkol içinde tutulduktan sonra 5 yıl meşe fıçılarda fermente ediliyor. Bir senede sadece 1300 şişe üretiliyormuş. Ama tadı efsane, mutlaka deneyin. Pinar del Rio civarında kahve üretimi yapan sadece 3-4 aile varmış ve ürettiklerinin %25’ini devlete veriyorlarmış. Kalan %75 kahve ise sadece Küba’da satılıyormuş. Kahvenin tadı çok güzel ama kahve üretilebilecek araziler çok elverişli olmadığı için üretim oranı çok düşük.

 

Tarlanın sahibi bize şunu söylüyor: Küba’dan 4 şey yapmadan dönülmez: Rom içmeden, puro denemeden, salsa yapmadan, bir Kübalı sevmeden.

 

 

Pinar del Rio’da tütün tarlasında puro yapımı ve Viñales’te yaptığım atlı vadi turunu videoda izleyebilirsiniz.

Tur bitince Viñales’teki casa particulara yerleşiyorum. Viñales, UNESCO kültür mirasları listesinde… Ev sahibemle sözlük yardımıyla anlaşıyoruz. Bana birsürü tur ve yemek satmaya çalışıyor. Ben Havana havaalanında kartım klonlandı (Meksika’da klonlanmış ama ben Küba’da klonlandı sanıyorum o dönemde) diye kadına anlatıyorum. Öyle olunca tur satmayı bırakıyor ve diyor ki akşam balık, salata, tatlı yapacağım, senden ücret de almayacağım… Ben duygu seli yaşıyorum. Civarı gezmenin en iyi yolu ata binmek oldupu için at turu satın alıyorum. Ben turun 1 saat olacağını düşünürken ancak 4 saat sonra eve dönebiliyorum. Önce bir tütün çiftliğine gidiyoruz, sonra aynı çiftlikten bir ata binerek civardaki bir kahve çiftliğine gidiyoruz. Son durağımız ise bir gözlem noktası. Ben birşey içmeyeceğim diyorum ama illa birşey ikram ediyorlar:) Orada o civcivlerin sesleri arasında biraz daha kalmak istesem de hava kararmaya başlıyor…

vinales vadidedki bar che guevara
Vinales gözlem noktasında Che Guevara sevgisi

Yolda yemyeşil bir vadi manzarası bize eşlik ediyor. Bu ikinci sefer ata binişim. İlk sefer Porto Riko-Vieques adasında bu muhteşem yaratıklarla tanışmıştım. Ata binmek acayip hoşuma gidiyor çünkü sizinle iletişim kuramayan bir canlıya kendinizi emanet ediyorsunuz ve özgürsünüz. Rehberim yolu karıştırabilirken Manola isimli atım hiç şaşırmadan yola devam edebiliyor.

 

Ben Viñales’te sadece 1 gece kalıyorum ama 3-4 gece daha kalıp hem Pinar del Rio vadisindeki kayalar üzerinde yer alan 120 m yükseklik ve 160 me genişliğie sahip Küba’daki bazı hayvan cinslerinin evrimini anlatan duvar resmini (Mural de la Prehistoria) görmek hem de Cayo Jutias ve diğer sahilleri görmek isterdim. Bu arada, buralara gitmek için Viñales’ten tur da düzenleniyor.

 

Buradan Trinidad‘a geçiyorum.

Vinales vadisinin yemyeşil bitkileri ve tavuklar Küba
Mural de la Prehistoria Pinar del Rio Küba kayalardaki resim
Mural de la Prehistoria
error

Gezi yazılarımı beğendiyseniz diğer sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz:)