MEKSİKA GEZİ REHBERİ

Özetle şunu söyleyeyim ki Yucatan, kesinlikle yaşamak istediğim bir yer oldu. 1 sene boyunca 13 ülke gezdim ve burası kesinlikle en çok beğendiğim ülke! Gerçi Arjantin, plajları olsaydı Meksika’nın önüne geçebilirdi. Neyse… Meksika’nın Yucatan yarımadasında yani Quintana Roo bölgesine nasıl gidilir, nereler gezilir, kaç gün kalınır, ne yapılır diye merak ediyorsanız buyrun Meksika gezi rehberimi okuyun. 

el cielito resifinde denizdeki kiz meksika
El Cielo resifi
fat tuesday barda oturan insanlar playa del carmen meksika
Fat Tuesday bar

Meksika Hakkında Bilinmesi Gerekenler

– Meksika’nın yabancı dili İspanyolca, para birimi Meksika pezosu. Mart 2019’da 1 pezo = 0.28 Türk Lirası.

 

– Latin Amerika’da 1 yıl gezdiğim 13 ülke arasında fiyatları en makul olan ülke Meksika idi.

– Taksiciler taksimetre açmıyor, illa ki pazarlık edeceksiniz. Hele ki İspanyolca bilmeyen bir turistseniz işiniz daha zor. Aslında bu, Yucatan yarımadasında kullandığım tüm taksilerde geçerliydi. Ben taksiye binerken genelde yanımda pazarlığı yapan biri olduğu için makul fiyatlarla bindim. Tulum ile ilgili yazıda Tulum Hakkında Bilinmesi Gerekenler başlığında anlattığım gibi banka kartlarınızın kopyalanmaması için dikkatli olun.

– Meksika’da her ATM para çektiğinizde para kesiyor. Bu ücret 25-110 pezo arasında değişiyor.

 

– Hangi plajda/ şehirde yosun var öğrenmek için canlı webcamleri internet tarayıcınızda aratarak genel bir fikir edinebilirsiniz. Her plajı gösteren webcam yok malesef ama Playa del Carmen ve Tulum’daki anlık yosunları görmek istediğimde bu kameralar düzgün bir şekilde çalışıyordu.

– Sahillere insanlar hoparlör getirip müzik dinliyorlar. Kafa rahat, insanlar mutlu. Sırf bu sebeple bile Meksika’yı çok seveceksiniz. 

– ADO otobüs terminalleri güvenli. İnternet de var. Birçok otobüs firması var Yucatan’da, o sebeple şehirlerarası ulaşım sıklığı ile ilgili bir problem yaşamazsınız. İnternet sitesinde belirtilen saatlerde ADO otobüsleri geliyor, genelde gecikmeli de olsa:)

– Eczaneleri görünce ağzım açık kaldı, sigara bile satılıyor! Bir de enteresandır, süpermarketlerin içinde de eczaneler var ve istediğiniz ilacı satın alabiliyorsunuz. Bu konuyu yadırgadığımı söylediğim Dominikli bir arkadaş Dominik’te de süpermarketlerin içinde eczane olduğunu, bunun iyi birşey olduğunu, insanların rahat ulaşabildiğini söyledi. Farklı bir yaklaşım tabi.

Tulum harabelerine giderken carsida bankta oturan kiz meksika
Tulum Harabelerine giderken

– Mayab Tur otobüs biletleri, ADO firmasına göre daha ucuz ancak biletleri online alamıyorsunuz. Otobus gelmeden 20 dk önce sadece terminalde satış yapılıyor. O yüzden önce otobüs saatlerini öğrenip ona göre terminale gitmekte fayda var.

– Dia de los Muertos ani Ölüler Günü, Meksikalıların ataları Azteklerden gelen ve geçmişi 2500-3000 yıl öncesine dayanan bir gelenek. Atalarının ölümünü kutlamak için 1-2 Kasım’da ritüeller düzenleniyor. Bu eğlenceler La Calavera Catrina  yani Lady of the Dead isimli Tanrıça’ya adanmış.

– Birçok kişi sigara yerine ot içiyor. Erişimi de kolay anladığım kadarıyla ve en azından kimyasal içermiyor diyerek kendilerini avutuyorlar.

Yucatan Yarımadası`nda Görülmesİ Gereken Antİk Maya Şehİrlerİ

Meksika’nın güneydoğusunda görülmesi gereken birçok Maya şehri var. Ben sadece Tulum civarındakileri (Zona Arqueologica de Tulum, Chichen Itza ve Coba) görebildim ama Palenque, Xel-ha, Muyil, Ek Balam, Bonampak, Calakmul, Uxmal, Edzna da görülmesi gereken arkeolojik şehirler.

 

Yucatan Yarımadası`nda Görülmesİ Gereken Cenoteler

Yucatan’da 6,000’den fazla cenote var çünkü buradaki kireçtaşı tabakasının altına, milyonlarca yıl içinde yeraltı suları birikmiş ve kireçtaşlarının çökmesiyle bu havuzlar oluşmuş. Mayaların da doğal su kaynağıymış aslında bu cenoteler ki örneğin Chichen Itza’nın 100 km yakınındaki Mayapan şehrinde 40 tane cenote varmış. Hatta bazı kaynaklarda yerleşim yerlerindeni cenotelerin suyunun azalmış olması sebbeiyle Mayaların sayılarının çok azaldığı söyleniyor. Açık, yarı açık ve kapalı cenoteler var. Mayalar cenoteleri dinle de bağdaştırmışlar. Yağmur Tanrısı’nın ve ölüler diyarının bu kutsal su kaynaklarının altında olduğuna inanırlarmış. Muhtemelen de bu sebeple ayinlerin yapıldığı bazı cenotelerde altın ve değerli eşyalar bulunmuş. 

Bu cenotelerin bazılarında mağara dalışı da yapılabiliyor (mesela Cenote Dos Ojos, Cenote Azul, Cenote Chac Mool, Cenote Tajmaha, Cenote Tak Be Ha, Cenote Calavera, Cenote Chihuan, Cenote Sac Actun). Ben denizi tercih ettiğim içi gitmedim ama sizin vaktiniz olursa ve fotoğraf çekme ya da buralarda yüzme merakınız da varsa Cenote Ik Kil, Gran Cenote, Cenote Yaxbacaltun, Cenote Zaci, Cenote Xcanche, Cenote Chelentun, Cenote Bolonchoojol, Cenote Chacsinicche, Cenote Tzapakal ve daha onlarcasını keşfedebilirsiniz. 

 

Detaylı bilgi için Cenote Suytun yazımı inceleyebilirsiniz.

Meksİka Yeme İçme Rehberİ

Taco, tostada, avokado, et, et ve et! Yediğim etin haddi hesabı yok, hele ki o etlerin yanında gelen soslar!…. Birçok tropikal meyve (hindistan cevizi, yıldız meyvesi vs.) de var Meksika’da ama ben özellikle mamey denen meyveye bayıldım. Avokado da çok ucuz bu arada. 

 

Meksika’nın özellikle Amerikalı turistler tarafından çok ilgi gören şehri Cancun’daki gezilecek yerler ile ilgili gezi notlarımı da okuyabilirsiniz.

error

Gezi yazılarımı beğendiyseniz diğer sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz:)