Cancun Gezİ Rehberİ

Cancun`a nasil gİdİlİr?

Cancun`a nasıl gidilir, nereler gezilir, kaç gün kalınır, ne yapılır, kadınlar ya da yalniz gezginler için güvenli midir diye merak ediyorsanız buyrun Cancun gezi rehberimi okuyun.​

20 Şubat sabahı Porto Riko’dan Miami aktarmalı uçakla Cancun’a varıyorum. Burada 9 gün boyunca 5*’lı bir otelde eski işimde haketmiş olduğum bedava kalış hakkımı kullanacağım. Aslında Cancun harici Turks and Caicos ya da Columbus adalarında da bu hakkımı kullanabilirdim ancak oraya uçak biletleri çok pahalıydı, ben de Cancun’da kalmak istedim.

 

Cancun’a varışım olaylı başlıyor. Ülkeye girişte doldurulan gümrük beyan formunda duty freeden alınan ürünlerle ilgili bir kısım var ve belirli ürünlerden birden fazla almamanız gerektiğini yazıyormuş. Ben de tüm gece uyumamış olduğum için okuduğumu anlamamışım. Tam gümrük kapısından geçecekken bir görevlinin sorusu üzerine duty freeden iki tane ürün aldığımı söylüyorum ve bir anda kendimi gümrük ofisinin önünde buluyorum. Yetkili, pasaportumu istiyor ve yaklaşık 1,000 TL’lik bir ödemeyi yapıp gelmemi söylüyor! Yapma, etme, aldığım ürünün ederi bu kadar değil, iade edeyim vs. desem de kadın beni dinlemiyor. Yoldan geçen birkaç pilota durumu anlatıyorum, ne yapmam lazım, yardım edin bana diyorum. Onlarla birlikte duty free mağazasına gidiyoruz, mağaza müdürüyle konuşuyoruz, neden beni uyarmadınız diyorum. Ancak sonuç başarısız. Pilotlar da `gitmemiz lazım, sen öde parayı` diyorlar. Ama o parayı ödemeyeceğim, kararlıyım. Pasaport kontrolünün yapıldığı alanın arkasında bir ofise girip durumu anlatıyorum. ‘Ürünü iade edeceğim ama gümrük müdürünü bulma konusunda bana yardımcı olun, çünkü aynı görevliye gidersem bana pasaportumu iade etmeyecek’ diyorum. Adam sağolsun, müdürü buluyor, durumu anlatıyoruz. İsterseniz bavullarımı kontrol edin diyorum ama iade faturasını görünce müdür, o kadın yetkiliye bir bakış atıyor, niye insanları boş yere uğraştırıyorsun gibisinden ve bana pasaportumu geri vermesini söylüyor. Yeni bir gümrük formu doldurup havaalanından dışarı çıkıyorum. Önceden ayarlamış olduğum transfer aracını orada bulup bulamayacağımı bile bilmiyorum bu kadar oyalandıktan sonra. Ama çok şükür ki hala beni dışarıda bekliyor. O kadar sinirlenmişim ki otele gittikten sonra bile hala gerginim.

Cancun`da Gezİlecek Görülecek Yerler

5*’lı otelde kaldığım süre boyunca sadece 1 sefer gece dışarı çıkıyorum, onda da meşhur Coco Bongo’ya gidiyorum. Coco Bongo, filmlerdeki meşhur sahnelerin ya da meşhur şarkıcıların performanslarının canlandırıldığı bir gece klübü, ücret girişli ama ben otelde çalışan bir arkadaş sayesinde içeriye indirimli giriyorum. 26 Şubat Salı günü gitmiş olduğumuz halde içerisi epey kalabalık.

Ertesi gün yine otelde çalışan bir arkadaşla Cancun Mercado 28 isimli birçok hediyelik eşya, tekila, mezcal vb. satılan yere gidiyoruz. Buradan içinde deniz yıldızı ve deniz kabuğu parçaları olan, arkası hindistan cevizi kabuğu bir kolye satın alıyorum. Burada restoranlar da var ve pahalı değiller. Bir de canlı müzik yapan gruplar da bu restoranlarda masaların arasında dolaşıyorlar öğle vakti bile olsa, o sebeple ambiyans hoşuma gidiyor. Sonrasında ise Cancun merkezdeki Mandala Beach’te vakit geçiriyouz. Bu sahil biraz dalgalı ve yosunlu. Kaldığım otelin sahili temizlendiği için yosun sorun olmuyordu.

 Otelden checkout yapmam gerektiği gün rahatsızlandığım için bir gece daha kalıyorum. Ertesi gün Cancun ADO terminalinden Tulum’a gidiyorum.  Cancun`da Nerede Kalınır?

Cancun çok büyük bir şehir ve birçok konaklama seçeneği var. Benim kaldığım otelin arkasındaki Nichupte lagününde timsahlar vardı. Ben bundan habersizdim ama ne zaman ki odaların dibindeki lagüne baktım, işte o zaman dehşete kapıldım! Bir de bu lagünde su kayağı da yapılıyor ama dediklerine göre su kayağı yapılmadan önce görevliler timsahları başka bir yere yönlendiriyormuş. Neyse ki denizde rüzgar sörfü yapabildim timsahlara bulaşmadanJ

 

Cancun’a çok fazla Amerikan turist geliyor. Bütçenize göre bir otel ya da hostel bulmakta zorlanmazsınız. Ancak size tavsiyem, kalacağınız otel sahildeyse sahilin günlük olarak temizlenip temizlenmediğini gitmeden önce öğrenmeniz ve tatsız bir durumla karşılaşmamanız.

Cancun`da Kaç Gün Kalınır?

Cancun’da bir hafta kalmak yeterli bence. Burası evet güzeldi ama merkezinde çok fazla keyif alamadım açıkçası. O sebeple Quintana Roo’nun diğer şehirlerinde (özellikle Tulum’da) daha fazla zaman geçirdim.

Cancun Gece Hayatı

Coco Bongo gidilmezse olmaz denilecek yerlerden. Ben gitmedim ama öğrendiğim kadarıyla Mandala, Señor Frogs ve Congo Bar da gidilebilecek yerler arasında. 

 

Bir sonraki durağım Tulum ve Tulum’da yapılabilecek en iyi aktiviteler ile ilgili yazımı da okuyabilirsiniz.

cancun sehir merkezindeki renkli tabelalar meksika
Cancun sehir merkezi
error

Gezi yazılarımı beğendiyseniz diğer sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz:)