COBA HARABELERİ

Coba Harabelerİ Gezİ rehberİ

9 Mart’ta Coba Harabeleri’ne gidiyorum. Tulum’dan gidiş-dönüş biletimi 270 pezoya alıp saat 10:00’daki otobüse biniyorum. Daha erken saatte Mayab Tur firmasının daha ucuza bir otobüsü varmış ama ben ona yetişemedim. Dönüş biletini de almakta fayda var çünkü Coba’dan tek dönüş saat 15:10’da ADO firması ile. Olur da dönüş biletinizi alamazsanız Coba’da otobüsün sizi indirdiği yerde bilet satılıyor. Yaklaşık 1 saat yolculuktan sonra Coba merkeze varıyoruz. Burasi M.S. 50-100 yılları arasında kurulmuş ve vaktiyle 70 km çapında bir şehirmiş. Tabi şehrin tamamı günümüze ulaşmamış ama bu haliyle bile gezmesi epey zaman alıyor. 

Otobüsten indikten sonra timsahlara ev sahipliği yapan bir göl kenarından 10 dk daha yürüyüp antik şehrin girişine variyorum, giriş bileti 75 pezo. Şehir orman içinde ve isterseniz benim yaptığım gibi yürüyerek şehri dolaşabilirsiniz. Bisiklet kiralama ya da bisiklet taksiye binmek de diğer alternatifler. Bisiklet kiralamanızı tavsiye ederim çünkü sıcağın altında gidiş-dönüş toplam 6 km yoldan bahsediyoruz. Suyunuzu, güneş kreminizi, sinek ilacınızı alın yanınıza mutlaka, ormandasınız nihayetinde! İçeride tuvalet yok bu arada, tedarikli olun. Olur da yürümeye karar verir ve sonrasında keşke taksi kiralasaydım derseniz yol boyu bisiklet taksiler de var. Şehre girdiğinizde ilk olarak Grupo Coba kalıntılarını görüyorsunuz. Burada bir kilise ve tırmanılabilir bir Oyun Sahası var ve bu Oyun Sahası da Chichen Itza’daki ile aynı işlevi görmüş; oyunu kazanan takımın kaptanını Tanrılar için kurban etmeye… 

Yola devam ediyorum ve yol çatallaşarak ikiye ayrılıyor. Soldaki patikayı seçip Grupo Nohoch Mul’a doğru devam edince bir Oyun Sahası ve Oval Tapınak (Xaibe Pyramid) var. Bu piramidin bir gözlem kulesi olarak hizmet vermiş olacabileceği düşünülüyor. Yolun sonunda ise meşhur piramidi göreceksiniz. Nohoch Mul piramidi Maya piramitleri arasinda 2. en yüksek piramit. Yucatan yarımadasında ise en yüksek piramit (42 metre) ve tek tırmanılabilir olanı. 120 basamaktan oluşuyor ve inmek çıkmaktan daha zor. Dinlenme alanında bir süre oturup inmek için türlü şekle giren ziyaretçileri izliyorum. Azmedip piramide tırmandıktan sonra ise uçsuz bucaksız bir orman manzarasının keyfine varıyorum. Piramitte fotoğraf çekimi ve dinlenme için yaklaşık yarım saat vakit geçirdikten sonra resmen sürünerek aşağı iniyorumJ Sonrasında istikamet Grupo Macanxoc patikası. Önce Conjuto Pinturas yani vaktiyle boyama işlerinin yapıldığı kısmı ziyaret ediyorum. Üst kısımdaki tapınağın için renkli rölyeflerle doluymuş ancak içine girmek yasak olduğu için son durumunu göremedim. Coba’da bu yazıtlardan çokça var ve hepsinin üzerine samanlardan gölgelik yapmışlar ve çok şirin olmuş. Grupo Macanxoc’ta sadece yazıtlar var ve şekiller çok da anlaşılmıyor. Burayı hızlıca geçip otobüsü kaçırmamak için yola koyuluyorum. 

 

Coba’da kalacak yer yok o sebeple seyahati ona göre planlamak gerekiyor.

 

Chichen Itza yazımı okumanızı da tavsiye ederim. Coba’dan sonraki durağım Laguna Bacalar.

error

Gezi yazılarımı beğendiyseniz diğer sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz:)