Isla Holbox Gezİlecek Görülecek Yerler

Holbox adasına nasıl gidilir, nereler gezilir, kaç gün kalınır, ne yapılır, gece hayatı nasıldır, balina gözlem turları ne zamandır, pembe renkli göl ve flamingolar nerededir, parlayan planktonlar var mıdır diye merak ediyorsanız buyrun Isla Holbox gezi rehberimi okuyun.

Playa del Carmen’de 4 gece geçirdikten sonra herkesin gitmemi tavsiye ettiği Isla Holbox’a doğru yola çıkıyorum. ADO otobüsü ile yaklaşık 2 saatlik bir yolculuktan sonra Chiquila’ya gidiyorum. Chiquila merkezde ufak 1-2 market ve kalacak bir hotel var, pek tavsiye etmem burada konaklamanızı. Sonrasında feribota biniyorum. İki tane feribot firması var. Ancak internette yazan feribot fiyatları sizi yanıltmasın çünkü doğru değil bu fiyatlar, daha fazla ödemeniz gerekiyor. Hatta Meksika vatandaşları daha az ücret veriyor. Otobüste Louise ile tanışıyorum, Hollandalı bir blogger. Ulaşılabilir lüks ile alakalı bir blogu var ve profesyonel fotoğraf çekiyor. Sabahları erken kalkıp fotoğraf çekiyor çünkü fotoğraflarında kimsenin olmasını istemiyor. Holbox’taki fotoğraf arkadaşımı böylece buluyorum:)

Nasıl bir gaflete kapıldıysam, Holbox’a Pazar günü hostel reservasyonsuz gidip resmen ortada kalıyorum! İlk gittiğim La Playa Holbox Hostel, yerimiz yok deyince internetlerine bağlanmayı rica ediyorum farklı bir hostel bulmak için. ‘İnternet sadece misafirlerimize ait, parkta bulabilirsiniz’ deyip yardımcı olmuyorlar! Parkta internet var ama bağlanamıyorum. Gittiğim diğer hostelde de yer yok ancak sağolsun resepsiyondaki görevli bayan yardımcı oluyor ve tüm hosteller dolu olduğu için bir kamp alanında yer bulabiliyorum. Elimde iki bavulla çukur yollarda mahvolmuş olduğum için o bayanın çağırdığı bir taksiciğe binip hostele gidiyorum. Hayatımda ilk defa kamp alanında kalıyorum; gerçi çadırda değil, barakada 6 kişilik bir odada kalıyorum – ve tekrar kalmayı düşünmüyorum şimdilik:):) Sebebi ise ekosisteme zarar vermeme adına sabun ve deterjan kıtlığı yaşarken hamamböceklerinin ortalıkta cirit atması!!! Neyse, odama yerleşip hemen sahili keşfetmeye başlıyorum. Adanın kuzey tarafında hindistan cevizi ağaçları arasına saklanmış lüks oteller var. Önlerine havlunuzu serip sahilin keyfini çıkarabilirsiniz. Birçok restoran da bulabilirsiniz sahilde ve merkezde. Denizde sayısız hamak ve salıncak var. Denizin rengi yeşil gibi, ancak temiz ve sığ. Tulum, Playa del Carmen (Isla Cozumel’deki El Cielo hariç) ve Cancun’da dalgalar ve yosunlar sebebiyle çok yüzemediğim için burası daha şirin geldi. 

Akşam otobüs arkadaşım Louise ile buluşup sonrasında Hot Corner bara geçiyoruz. Burada her gece canlı müzik var. İnsanlar sokakta salsa yapıyor. Ben iki gece üstüste buraya gittim ve çok eğlendim. 

18 mart sabah Louise ile buluşup Cafecito’da kahvaltı yaptıktan sonra binalardaki muhteşem grafitilerin önünde onlarca fotoğraf çekilip Punta Coco sahiline geçiyoruz. Isla Holbox’ta golf arabası ya da bisiklet kiralayabilirsiniz ya da golf taksi  ile gidebilirsiniz ama bisikletle yol epey keyifli. Bu arada adada fiyatlar yüksek. Örneğin Tulum’da bisiklet kirası 100 pezo iken Holbox’ta 200-250 pezo istiyorlar. Önceki gece tanıştığımız Perulu bir arkadaş, Punta Coco’da bir barı olduğunu söyleyerek bizi davet ediyor. Yol üstünde Punta Coco’daki barda hamak ve keyif molası vermeyi de ihmal etmiyoruz. Punta Coco, merkezdeki sahile göre epey sakin. Burada denizde hamaklar ve bir beach club var. Deniz de dalgasız. Buradan sonra yolumuzu merkeze doğru çeviriyoruz. Carolina isimli beach clubta sahil keyfi yapıyoruz. Ancak buranın servisi epey kötü. Akşam Playa del Carmen’de tanışmış olduğum Emiliano ve arkadaşları ile buluşuyoruz. Nasıl bir tesadüfse onlar da benden 1 gün sonra buraya geliyorlar, dünya küçük. Hatta Perulu arkadaşın yorumu çok komikti: ‘Benim arkadaşlar gelecek birazdan, Hostel Che’de kalıyorlarmış’ deyince ‘Arjantinli mi arkadaşların’ diye sordu bana çünkü tüm Arjantinliler o hostelde kalıyorlarmış. Hot Corner’da o gece de yine sokakta eğleniyor insanlar. Marketten içkisini alan da gelip dansediyor, nasıl bir mutluluk, kelimeler kifayetsiz kalıyor. Ben kalp Holbox:)


19 Mart’ta Küba – Havana’ya uçak biletim var. Chiquila’ya feribotla dönerken bize yunuslar eşlik ediyor. Chiquila’dan Cancun Havaalanı’na direkt otobüs var ama ben neredeyse uçağımı kaçıracaktım. Şöyle ki aldığım ADO biletimi kaybettiğimi otobüse bineceğim anda farkediyorum ve derdimi otobüs şoförüne İngilizce anlatamayınca, otobüse binecek insanlardan yardım istiyorum. Bileti kesen kişiyi bulup derdimizi anlatınca sistemden adımı bularak bileti tekrar basıyor, ama ne stres!.. Cancun Havaalanı’nda ADO’nun durağında indikten sonra uluslararası terminale geçmek için terminal değiştirmem gerekiyor. ADO’dan indikten sonra hemen arka tarafından 20 dakikada bir kalkan bedava shuttle servisine biniyorum.

Isla Holbox’ta Nerede Kalınır?

Kamp alanından lüks otellere kadar Isla Holbox’ta birçok konaklama seçeneği mevcut. Özellikle haftasonu Holbox’a gidecekseniz mutlaka rezervasyon yaparak gidin.

Isla Holbox’ta Kaç Gün Kalınır?

Ben 2 gece kaldım ama kalbimi de orada bıraktım. Küba’ya uçak biletim olmasaydı burada birkaç gün daha kalırdım.

Isla Holbox Hakkında Bİlİnmesİ Gerekenler

– Isla Holbox’ta bioluminescent planktonlar var ve sabah Güneş doğmadan önce buraya tur da düzenleniyor. Ben Porto Riko’ya gittiğimde Vieques adasında ışıldayan planktonları görmüş olduğum için tekrar bu tura katılmadım.

– Holbox’a kadar gelmişken Las Coloradas ya da Rio Lagartos’a da gidebilirsiniz. Burası pembe, tuzlu bir göl. Dediklerine göre gölün pembe rengi en iyi öğle saatinde görülebiliyor. Kırmızı renkli alg ve planktonların burada yaşaması sebebiyle su pembe renkli görülüyor ve suyun buharlaştığı dönemlerde bu renk daha da belirgin oluyor. Kasım-Mart ayları arasında giderseniz pembe renkli flamingoları da görebilirsiniz.

– Mayıs-Eylül ayları arasında dünyanın en büyük balığı olan ve boyları 14 metreye kadar uzayan balina köpekbalıklarını görmek için dalış turları düzenleniyor.

– Punta Mosquito’ya yürüyüp kumluk alanın üzerinde güzel fotoğraflar çekebilirsiniz ama sabah gidip öğleden sonra dönmeniz gerekiyor çünkü öğleden sonra sular yükseliyor ve bu kumluk alan suyun altında kalıyor. Ben buraya gidemedim ama burada flamingolar ve diğer yabani kuş türleri de var.

– Holbox`ta internet ciddi anlamda yavaş. Eğer seyahatiniz için plan yapacaksanız ya da önemli bir işiniz varsa buraya gelmeden önce yapmanızda fayda var.

Isla Holbox Yeme İçme Rehberİ

Ben size nerede yemek yemeyeceğinizi söyleyeyim, kalanlar muhtemelen iyidir:) Caroline Beach Club’tan uzak durun çünkü happy hourda getirdikleri kokteyller sudan farksızdı ve değiştirdiğimiz halde saçma sapan bir içecek içmek zorunda kaldık.

El Cafecito denen merkezdeki cafede yaptığımız sabah kahvaltısında servis için çok bekledik. Zaten mottoları ‘acelen varsa buraya gelme’…

Isla Holbox Gece Hayatı

Hot Corner, her gece canlı müzik yapan ve içeride ya da sokakta dans edilebilecek bir mekan. Aslında rock müzik yapan bir yer daha varmış ama ben orayı bulamadım. 

 

Bu videoda size Holbox gece hayatını tanıtmak istiyorum, iyi seyirler!

 

Isla Mujeres yani Kadınlar Adası gezi yazımı okursanız mutlaka burası da gezi planınızda olacaktır. Isla Holbox’tan sonra Küba‘ya geçiyorum.

error

Gezi yazılarımı beğendiyseniz diğer sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz:)