Isla Mujeres Gezİ Rehberİ

Isla Mujeres (Kadınlar Adası) Gezİlecek Görülecek Yerler

Isla Mujeres’e nasıl gidilir, nereler gezilir, kaç gün kalınır, ne yapılır, köpekbalıkları ile ne zaman yüzülür, Isla Mujeres adasının tarihteki yeri nedir, Isla Contoy`a nasil gidilir, ada kadınlar için güvenli midir diye merak ediyorsanız buyrun Isla Mujeres gezi rehberimi okuyun.

Playa Norte Isla Mujeres Meksikadaki berrak deniz ve yatlar
Playa Norte
isla mujeres meksika grafiti önündeki kız
Isla Mujeres'in doğu kısmı
isla mujeres meksika deniz kabuklarından hediyelikler
Deniz kabuğundan hediyelikler

Isla Mujeres, Meksika’nın Yucatan yarımadasında Meksika Körfezi ile Karayip Denizi’nin birleştiği yerde bulunuyor. Kolomb öncesi dönemde bu ada Mayaların doğum ve tıp Tanrıçası olan Ixchel’e adanmış. Adaya İspanyolca’da Isla Mujeres yani Kadınlar Adası denilmesinin sebebi, 16. yüzyılda adaya gelen İspanyolların adada birçok tanrıça imajı bulmuş olmaları. Hatta Isla Mujeres adasının en güney ucunda Hacienda Mundaca isimli bir de Maya tapınağı var. Gerçi 1988’deki Hurricane Gilbert kasırgası bu tapınağın büyük bölümünü tahrip etmiş olsa da kalıntıları görmek mümkün. Isla Mujeres adasının batı kıyısı yani Cancun’a bakan kısmı özellikle 1800’lerde fırtınalardan korunmak isteyen korsanların uğrak mekanıymış.

 

29 Mart’ta Havana’dan Meksika’nın Cancun şehrine dönüyorum. Havaalanında indikten sonra  dışarı çıkmadan önce ADO tur satış kioskunu göreceksiniz. Her yarım saatte bir Cancun şehir merkezine otobüs var, bizim Havaş gibi. Isla Mujeres’e gitmek için Cancun şehir merkezine giden ADO’dan bilet alıp sonrasında R1 otobüsüne ya da  Puerto Juarez yazan bir otobüse binebilirsiniz, çok sık geçiyorlar zaten. İlla taksiye binerim diyorsanız da 100 pezo karşılığında binebilirsiniz çünkü iskele 4-5 km uzaklıkta. 

Isla Mujeres`te Kaç Gün Kalınır?

Isla Mujeres’te 6 gece kalıyorum. Niyetim 2 gün kalmaktı ama Küba’da kafam aşırı bulandığı için biraz adanın tadını çıkarmak istedim. Isla Mujeres’te kaldığım dönemdeki dinginlik ve uzur hissini anlatmam mümkün değil. O beyaz kumlarında yürümek, berrak denizine girmek, hindistan cevizi ağaçları arasında yürümek… 1 sene sonra bu satırları yazarken bile tüylerim ürperiyor…

 

Playa Norte berrak suların olduğu bir plaj ve yolunuz mutlaka oraya düşecek. Burada onlarca fotoğraf çekiliyorum. Hatta birbirinin fotoğrafını çeken iki kızı görünce benim de fotoğrafını çekmelerini rica ediyorum:) Yalnız seyahat ederken en iyi hatıra edinme yöntemi fotoğraf çekmeyi seven insanlara kendini teslim etmek sanırım:)

 

Playa Norte’de günbatımını da izlemenizi tavsiye ederim. Playa del Carmen’de tanıştığım Carlos, bana en güzel günbatımının burada olduğunu söylemişti, haklıymış! Ben iki gün üstüste Playa Norte’ye gidiyor, izliyor ve fotoğraflıyorum.

poc na hosteldeki hindistan cevizi ağaçları
Poc Na Hostel

Adadaki en güzel hosteli yani Poc Na Hostel’i tercih ederek sanırım çok doğru bir tercih yapmışım. Kumların üzerinde bir voleybol sahası var. Sabahları bedava yoga dersleri oluyor. Dersi veren de gezgin zaten ve desteklemek isteyenler ufak meblağlar vererek seyahatini kolaylaştırıyorlar. Ayrıca hostelde hindistan cevizi ağaçları arasında bir sürü hamak var ve o hamaklarda kaç kere uzanıp mis gibi havayı içime soludum ve dalgaların sesini dinledim, hatırlamıyorum… O hissi tarif etmek imkansız sanırım. Hatta sahilde durmak yerine genelde hamakta kitap okuyup uyuklayarak vakit geçirdim neredeyse… Tek derdim sabahları bağıra çağıra konuşarak odadaki insanları uyandıran Arjantinli hatunlardı:) Neyse ki oda sakinleri devamlı değişiyordu hostelde.

Isla Mujeres Gece Hayatı

Isla Mujeres’te gece hayatı benim kaldığım Poc Na hosteli haricinde pek yok. Buradaki partilere katılmak için hostelde kalmanıza gerek yok; başka bir kapıdan güvenlik görevlileri sizi içeri alıyor. Gece 3’e kadar müzik devam ediyor ve kumların üzerinde dans ediyorsunuz. Burada tanıştığım Danimarkalı ve Alman arkadaşlarla keyifli vakit geçiriyoruz. Bir de Isla Mujeresli, yarı Meksikalı yarı Amerikan Omar ile tanışıyorum. Her gece partiye geliyor. Kendisi Amerikan vatandaşı da olduğu için kız arkadaşıyla oraya gitmişler vaktiyle ve kız arkadaşının Amerikan vatandaşlığı olmadığı için kaçak işlerde çalışmış. Sonra da bir şekilde geri dönmek zorunda kalmışlar.

Playa-Norte-isla-mujeres-meksika berrak denizi
Playa Norte

Isla Contoy Gezİ Rehberİ

3 Mart’ta Isla Contoy adasına odun götürmek için Omar ve babası ile yola çıkıyoruz. Ne alaka diyeceksiniz 🙂 Önceki gece Omar ile konuşurken Isla Contoy’a gitmek istediğimi ancak turun çok pahalı olduğunu söylüyorum (1450 pezo! 2019’da 450 TL civarı ediyordu) nasıl bir tesadüfse, ertesi gün kendi yelkenlileriyle adaya gideceklerini, kendileriyle gidebileceğimi ama yelkenlinin çok yavaş olduğunu ve adada fazla kalamayacağımızı söylüyor. Düşünmeden kabul ediyorum. Sabah Omar beni hostelden bir golf arabası ile alıyor önce. Sonra babasının evine gidiyoruz ve tekneye biniyoruz. Cancun’dan odunları yükledikten sonra 1,5 saatlik yolculuğun ardından Isla Contoy’a varıyoruz. Burası doğal park ve yiyecek içecek satılmıyor. Zaten teknelerin yanaşabildiği plaj da küçük. İçindeki lagün de albatroslara ev sahipliği yapıyor. Bir de ada ve civarında yaşayan canlıları anlatan bir müze yapmışlar. 

Isla Contoy'un yukarıdan görünüşü palmiyeler ve berrak deniz meksika
Isla Contoy'un yukarıdan görünüşü
teknede odun taşıyan kız adaya bakıyor isla mujeres meksika isla contoy
Isla Contoy'a odun taşırken

Adanın doğu tarafı kayalık, batı tarafı ise yer yer sahil. Burada vatoz görme ihtimali vardı ama bana denk gelmedi.  Vatozlar Mayıs ayında Isla Contoy’a gelmeye başlıyorlarmış. Sadece yaklaşık 15 cm lik deniz kabuklarını görüyorum. Hareket etsin diye bekliyorum ama hiç kımıldamıyor. Malum, adaya iş için geldiğimiz için çok fazla durmadan geri dönüyoruz. Günün sürprizi, yolda yaklaşık 10 tane devasa kaplumbağaya (boyları 70 cm civarında) rastlıyoruz. Ben bunların vatoz olduğunu düşünüyorum ilk başta ama Omar kaplumbağa olduklarını söylüyor. İnanılmaz hızlı yüzüyorlar. Isla Mujeres’e geri dönüş yolunda yelkenlimizin motoru bozulmuş olsa da kısa süreli bir çabanın ardından çalışır duruma getiriyor kaptanlarımız. O sıcakta telef olmadan adaya geri dönebildiğimiz için çok şanslıyız. Ama yelkeni çekmeye çalışırken ağırlığından dolayı daha fazla dayanamayıp eline düşürdüğüm ve elini kanattığım Omar’ın babası bence günün en şanslı kişisi!  Gerçi beni tekneden atmadıkları ve karaya döndürdükleri için ben de şanslıyım:D Adamcağız tekneden beni indirdikten sonra epey rahatladı ahaha:D

Isla Contoy'un yukarıdan görünüşü palmiyeler ve berrak deniz ve bir kız meksika
Isla Contoy

Isla Mujeres’te kalırken köpekbalıklarını (Cozumel-Shark Bay) ya da balina köpekbalıklarını görebileceğiniz turlara da katılabilirsiniz. Balina köpekbalıkları Haziran-Eylül ayları arasında Isla Mujeres adası civarını ziyaret ediyorlar. 

 

Kaldığım hostele yakın bir tacocu vardı, orada hemen hergün avokado soslu tostada yedim sanırım:) Bir de balık çorbası yapan bir yer bulmuştum uygun fiyata, gayet de lezizdi. Böyle uygun yerleri hostel çalışanlarına sorarak öğrenmek en ideal yol.

 

Adada salıncaklarına oturabileceğiniz barlar bulabiliyorsunuz. Biz hostelde tanıştığım kişilerle Stingbay isimli karaoke barına gidip karaoke yapmadığımız halde yapan kişileri izleyerek bile çok eğleniyoruz.

barda salıncakta oturan 3 kişi isla mujeres meksika
Stingbay bar
barda salıncaktaki iki kişi isla mujeres meksika
Stingbay bar

Eğer eşe dosta hediyelik almayı düşünüyorsanız Isla Mujeres’te deniz kabuğundan mükemmel hediyelikler bulabiliyorsunuz. Gerçi Cancun ve Playa del Carmen gezi rehberlerinde de anlatmıştım, oralara yolunuz düşerse de mutlaka kendinize ve sevdiklerinize hediyelikler almak isteyeceksiniz. Ben minimum ağırlık yapacak şekilde deniz kabuğundan anahtarlık aldım bizimkilere:) Ama aklım alamadığım rüzgar çanlarında kaldı…

 

Hostelden ayrılıp sabah ilk feribotla Cancun’a dönmem gerekiyor. Ancak bazı hostellerde olan bir kural burda da var. Nevresimlerinizi ayrılırken resepsiyona teslim etmeniz gerekiyor. Ben checkout yaparken görevli bana bunu hatırlatıyor. Feribota biraz yol yürümem gerektiği ve sıcak havanın beni yavaşlatacağını düşünerek acelem olduğunu belirtiyorum. ‘Ama nevresimlerini getirmek zorundasıııınnn’ diye ısrar ediyor resepsiyon görevlisi. Zaten ücreti önceden vermiş olduğum için hadi ciao diyerek basıp gidiyorum, kusura bakmasın:D

Isla Mujeres’in muhteşem sahili Playa Norte, Isla Mujeres gece hayatı ve Isla Contoy ile ilgili hazırladığım videoyu izleyebilirsiniz:

Meksika’dan ayrılmadan önce son durağım olarak Palenque’yi ve oradaki Maya harabelerini de görmeyi çok istemiştim. Hatta oradan kara yoluyla Guatemala’ya geçerek Tikal Maya harabelerini de görebilecektim. Çünkü hem harabeler çok güzel hem de ormanın içindeki hosteller ormanın içinde ve ateş böcekleri gecelerinizi aydınlatırken sabahları da maymunlar ve kuşlar sizi uyandırıyor, düşünsenize, rüya gibi… Ancak kara yoluyla Meksika-Guatemala sınırını geçerken yolun çok uzun ve kötü olduğu ve Tikal’deki bankamatiklerin sorunlu olduğunu birçok gezi blogunda okuduğum için tereddüt ediyorum. Bir de kara çıkış vergisi vermek gerekiyormuş polislere, hatta birçok turist kavga ediyormuş ve polis sınırda bekletmekle tehdit ediyormuş yasal olmadığı halde. Diğer bir opsiyon ise Cancun ya da Tulum üzerinden Honduras’a otobüsle geçmek ve oradan Guatemala’ya giderek Guatemala’yı kuzeyden güneye otobüsle geçmekti. Honduras da sahilleri ve doğal güzellikleri ile efsane bir ülke. Ancak dışişleri bakanlığı 2019’da Honduras’ı tehlikeli ülkeler sınıfında gördüğü için buraya gitmeyi şimdilik erteliyorum. Bunların yanı sıra Kosta Rika’da Mayıs ayında yağışlı mevsim başlayacağı ve Guatemala’da yaklaşık 1 ay kalmayı (tüm Nisan ayı) planladığım ve Kosta Rika’da yağmurlara yakalanma fikrinden pek haz etmediğim için çok da vakit kaybetmeden Guatemala’ya geçiyorum. Cancun’dan Guatemala City’ye uçak bileti alarak Latin Amerika gezimde yeni bir sayfa açmış oluyorum zira burada Maya bir ailenin yanında kalarak Guatemala’da almış olduğum İspanyolca derslerini pekiştiriyor ve 10 ay daha sürecek olan Latin Amerika seyahatimde kendimi Latinlerin dünyasının içine atmaya hazırlıyorum:)

Guatemala ve diğer Latin Amerika gezi rehberimi ilerleyen gunlerde okuyabilirsiniz.

deniz kabugundan ruzgar canlari isla contoy meksika
Rüzgar çanları
error

Gezi yazılarımı beğendiyseniz diğer sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz:)