LAGUNA BACALAR

Bacalar Gölü (Laguna Bacalar) Gezİ Rehberİ

Ne diyebilirim ki, zaten fotoğraflar konuşuyor… MUH-TE-ŞEM BURASI! Bacalar Gölü, Tulum’da kalırken gittiğim son yer. 12 gün boşuna Tulum’da kalmadım anlayacağınız çünkü Bacalar dahil o kadar çok görecek yer var ki…

 

10 Mart’ta gittiğim Bacalar Gölü diğer adıyla Lago de 7 Colores de Azul (Mavinin Yedi Tonu Gölü). Kuzeyden güneye gölün uzunluğu 42 km civarı. Tulum’dan buraya ulaşım çok kolay. Bacalar otobüs terminalinde inip soldaki caddeden göle doğru yaklaşık 15 dk yürüyünce halk plajına varıyorum. Giriş 20 pezo. İçeride bir restoran var ve devamlı canlı müzik çalıyor. Aquaparklardaki gibi 2 tane kaydırak, güneşlenilebilecek iskeleler var. Ben Pazar günü gitmiş olduğum için çok kalabalık ve boş hiç masa yok. Ben de bot turuna katılayım bari diyorum kalabalıktan kaçmak için. Gölün güneyine doğru 1 saatlik bir bot turu bu. Sahildeki muhteşem butik otelleri, kuşlara ev sahipliği yapan adayı, Cenote Negro’yu görüyoruz. Çok güzel bir yerde yüzme molası verdiğimizde bottan bir kişi anahtarını kaybediyor ve ekstra 20 dakika daha duruyoruz:) Göl hakikaten mavinin her tonunu barındırıyor ve kumunun kireçtaşından olması sebebiyle inanılmaz berrak. Şimdiye kadar hayatımda hiç gölde yüzmemiştim ama burası birçok denizden bile daha temiz ve berrak. Yucatan’daki diğer yerler gibi bu göl de yeraltı nehirleri ile besleniyor. Özellikle güneşin kaybolması ve bulutların ardından tekrar gülümsemesi esnasında renkler o kadar çabuk değişiyor ki hayran kalmamak imkansız. Buraya gitmeme sebep olan Arturo’ya da selam olsun:)

 

Bacalar merkezinde Fuerte de San Felipe isimli kale var ancak onu gezmeye zamanım olmadı. Bu kale, lagüne Korsanlar Kanalı aracılığıyla giren korsanlara karşı şehri savunmak için 1733 yılında yapılmış. Kalede bir de korsanlıkla alakalı küçük müze var, hatta kazı çalışmaları sonucunda bölgeden bulunan bir korsan iskeleti de sergileniyor.

Eğer mağara dalışı yapmak istiyorsanız Bacalar’a araçla 15 dakika mesafede Cenote Azul var. 90 metre derinliği ve muhteşem ışık yansımaları  ile Yucatan’ın en derin cenotesi olan Cenote Azul, dalışçılar için görülmesi gereken yeler arasında. Bacalar’a iki saatlik mesafede Kohunlich, Becan, Chicanna gibi Maya harabeleri de var. Bacalar’da konaklarken vaktiniz olursa görmek isteyebilirsiniz. Detaylı bilgiyi Yucatan Yarımadası’nda Görülmesi Gereken Antik Maya Şehirleri ve Yucatan Yarımadası’nda Görülmesi Gereken Cenoteler yazılarımda bulabilirsiniz.

 

Bacalar’da konaklama alternatifi çok. Belki de o güzel, Maldivler tarzı otellerde kalmak istersiniz. Laguna Bacalar’dan sonra Playa del Carmen‘e yani Yucatan’ın en popüler şehirlerinden birine çeviriyorum rotamı.

error

Gezi yazılarımı beğendiyseniz diğer sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz:)