Tulum Gezİ Rehberİ

Tulum’da Gezİlecek Görülecek Yerler

Tulum’da nereler gezilir, kaç gün kalınır, ne yapılır, en iyi Tulum beach clubları hangileridir diye merak ediyorsanız buyrun, Tulum gezi rehberimi okuyun.

2 Mart’ta Cancun’dan Tulum’a ADO otobüsü ile gidiyorum. Gitmeden önce Tulum hakkında hiçbir fikrim yoktu, hatta 2-3 gün kalır, sonra başka yerlere giderim diyorum. Ama bir baktım ki toplamda 12 gün kalmışım:)

Tulum’da bana Meksikalı (başka nereli olacaktı zaten:)) Xavier yardımcı oluyor, teşekkürler couchsurfing:). İlk gün Tulum harabelerinin yakınındaki Playa Paraiso plajına gitmeye karar veriyoruz. Ama küçük bir sorunumuz var, bisiklet kiralamam gerekiyor çünkü Xavier’in bisikleti var ve dolmuşa para vermek istemiyor. Bisikletçiye gittiğimizde diyorlar ki pasaportunu bırakman lazım. Ya diyorum ne alakası var, pasaport bu, bırakılır mı bisikletçiye. İş böyle olunca bisiklet kiralayamıyorum. O gün için Xavier ev arkadaşının erkek arkadaşının bisikletini bana ödünç veriyor. Tam rahatladım derken bu sefer de bisikleti sürmeyle alakalı bir sorunum oluyor çünkü Meksika’daki bisikletlerde fren yok!!! Şöyle ki aslında fren var ama bizdeki gibi direksiyondan fren sistemli bisiklet bulmak zor. Pedalları ileri çevirmek yerine geri çevirdiğinizde bisiklet duruyor. Tabi ben ilk başta bisikleti bu şekilde süremem diyorum, inat ediyorum. Ama el mahkum olunca insan herşeyi yapıyor tabi. Ben gergin bir şekilde bisiklet sürerek Playa Paraiso’ya gidiyoruz. Zona Arqueologica de Tulum yani Tulum Arkeolojik alanının oraya gidip bisikletlerimizi ağaçlara bağladıktan sonra plajın sağına doğru yürüyoruz. Epey yürüdükten sonra deniz ve sahil temizleşiyor.

Xavier, Tulum’a birkaç sene önce yerleşmiş ve o yıllarda sahilde hiç yosun problemi yokmuş. Sargasso denen bu kahverengi yosunlar, Kuzey Atlantik Denizi’nde bir bölgede büyüyorlar ve akıntılarla Karayip sahillerine geliyorlar. Hatta Arjantin’e kadar bile gidiyorlarmış. Denizi kirletmiyorlar ama sonuçta görüntü kirliliği yaratıyorlar, bir de tabi bu yosunların içinde yüzmek ve onların size dokunması da pek hoş olmuyor açıkçası! Playa Paraiso epey uzun bir sahil. Restoran/barların şezlongları var isterseniz ama genelde insanlar havluların üzerinde oturmayı tercih ediyorlar. Her yerden ot kokusu yükseliyor polisler devriye atıyor olsa da. Sahilde otururken arkanızda hindistan cevizi ağaçlarının arasına saklanmış birçok konaklama yeri de göreceksiniz, sizin konaklama opsiyonunuz olabilir belki.

 

Zona Arqueologica de Tulum’a varmadan hemen önce Centro Artesenal Tulum denen hediyelik eşya dükkanlarının ve cafelerin olduğu bir yer var. Orada güzel fotoğraflar çekilebilirsiniz Meksika’nın simgesi olan iskeletlerle.

 

Akşam Tulum merkeze gidiyoruz. Dükkanlar rengarenk, acayip hoşuma gidiyor. Hediyelik eşya satan epey yer var. Ve her bütçeye göre birşey bulunuyor burada. Sokakta takı satan bir Uruguaylı’nın yanına gidiyoruz. Yaptığı takıların çok güzel olduğunu söylüyorum. ‘Sana bir hediye vereceğim bunu söylediğin için’ diyor bana:) Gözümüzün önünde telden bir çiçek yapıp bana veriyor. Sonra Batey Mojito Bar’a gidiyoruz. Burası Tulum’da meşhur barlardan bir tanesi. Bir voswosta şeker kamışını eziyorlar ve kokteyllerin içine şeker kamışı özünü ekliyorlar. Hatta bardağın içine şeker kamışı da koyarak servis ediyorlar. Bir kokteyle yaklaşık 100 pezo veriyorsunuz.

 

 

Tulum Harabelerinde bir kayanin uzerinde oturan kiz ve iguana
İguanaya dikkat!

Zona Arqueologica de Tulum Harabelerİ

Ertesi gün Las Ruinas – Zona Arquelogica de Tulum’a yani Tulum harabelerine gidiyorum. Giriş 70 pezo ve yakıcı sıcağın altında inanılmaz bir kuyruk var. Yanınızda mutlaka içecek su götürün. Daha içeri girmeden coati yani porsuklar hoşgeldin diyor size:) Ve her yerde iguanalar var ama strese gerek yok, zaten sizi görünce kaçıyorlar.

 

Tulum arkeolojik şehri, tarihte önemli bir yere sahip çünkü Mayaların deniz kenarında kurduğu ilk ve tek şehir. Asıl adı Zama yani ‘doğan güneşin yeri, sebebi ise doğuya bakan bir tepe üzerine kurulmuş olması. M.Ö. 300’lü yıllarda Tulum, bir balıkçı kasabasıymış. M.S. 1200’lerde Tulum’daki binaları inşaa etmişler ve Orta Amerika ile olan deniz ticareti başlamış. Kurulduğu zamanlarda tüm binaların kırmızıya boyalı olduğu söyleniyor. Harabelerin etrafını iple kapattıkları için içlerine girilmiyor malesef. 

tulum harabelerindeki coati Meksika
Coati
Tulum Harabeleri
Tulum harabelerinin sahil kiyisindaki bir kiz meksika
Tulum Harabeleri

Tulum – Güney Oteller Bölgesİ

Ertesi gün Xavier ve arkadaşı Mauricio ile birlikte Boca Paila isimli plaja gidiyoruz. Burası Sian Ka’an doğal rezervinin içerisinde yer alıyor ve UNESCO dünya varlıkları listesinde. Tulum merkezden çıkıp sahil boyunca güneye doğru ilerledikten sonra bir ormanın içinden geçiyoruz. Sonra bir giriş kapısında görevlilere 36 pezo vererek bilekliğimizi alıyoruz. Yol boyunca otel ve yerleşim yeri yok. Tulum merkeze 25 km kadar uzaklıkta ama yol kötü olduğu için ulaşım 1 saat civarı sürüyor. Araba ya da motosiklet olmadan ulaşım imkansız maalesef. Ya da taksi ile anlaşarak buraya gidebilirsiniz ama biraz tuzlu olur bence. Boca Paila’da bir lagün ile okyanus birleşiyor ve kara bir köprü ile birbirine bağlanıyor. Yolun her iki tarafı jungle ve jaguar dahi yaşıyormuş. (Hatta sonraki günlerde Tulum’da bir tur şirketine buraya tur var mı diye sorduğumda buraların çok tehlikeli olmasından ötürü öyle bir tur olamayacağını söyledi!) Bu lagünde timsahlar yaşıyor. Hatta şansımıza köprünün olduğu yerde ikişer metrelik iki timsah bile gördüm. Daha büyük timsahlar da yaşıyormuş lagünde. Neyse ki tuzlu suyu sevmedikleri için okyanusa gelmiyorlarmış da biz de lagünün 100 metre kadar ilerisinde suya giriyoruz (gergin miyim, hem de ne!). Köprüye gelmeden 10 metre kadar önce gizli bir patikadan sahile ilerliyoruz. Burayı sadece yerel halk biliyor, şanslıyım:)

 

Sahilin hemen yanında minicik bir adacık bile var. Bu sahil, Playa Paraiso’ya göre daha temiz. Huzur isteyenler için ideal bir yer yani. Aslında Mauricio götürseydi Punta Allen de çok güzel bir yermiş vahşi yunuslar ve deniz ineklerinin yaşam alanıymış. Ancak oraya kadar 25 km daha gitmemiz gerekecekti ve gitmek istemediler. Bu arada Mauricio bana enteresan birşey anlattı. Arjantin’de bir şamanla tanışmış ve ayinde içtiği bir şey sayesinde tüm gece istifra etmiş. Birçok halüsinasyon da görmüş o gece, hayatını da sorgulamış ve sabah kalktığında yepyeni bir yaşama başlamaya karar vermiş. İşini bırakmış ve diyor ki hayatımı ofislerde çürütemem. Az para kazanırım ama kazandığımla zaten Tulum’da yaşasam da olur çünkü zaten burası cennet… Ben de ne kadar para kazanırsak kazanalım, ona göre harcayacağımızı düşünüyorum. Hatta kazandığımız parayla zaten tatile denizkenarına gidiyoruz, halbuki deniz kenarındaki basit bir hayat, kalabalıklar içindeki kaostan çok çok daha iyi… 

Tulum bir lagundeki timsah ve bir kzi
Boca Paila - timsaha dikkat
Sian Kaan da denizdeki kumlarin uzerindeki kiz Meksika
Sian Kaan`daki kum tepeleri

Ertesi gün (6 Mart), kaldığım hostelden bisiklet kiralayarak Tulum’un güneyindeki oteller bölgesine bisikletle gidiyorum. Tulum merkezden buraya kadar genelde bisiklet yolu var ve birçok turist de bisiklet kiralayarak buraya gidiyor. Bir yerde oturmuş dondurmamı yerken aynı mekanda bir Türk çift duruyor kiralık arabalarıyla. Benim bisikletimin fotoğrafını çekiyorlar hatta:) Gezerken çok Türk’e denk gelmediğim için onları görünce kalbim pırpır:)

 

Tulum’da birçok beach club var ama ben en çok Taboo Beach Club’ı beğendim. Burası adeta cennet. Barın önündeki salıncaktakaç saat geçirdim, bilmiyorum. Hatta burada Almanya’da yaşayan iki Türk kız kardeşle tanışıyorum. Aynı günde 4 Türk, inanılacak şey değil! Tulum’da birçok konsept otel var burada ve yoga, meditasyon gibi aktivitelere merakınız varsa kesinlikle kendinize göre bir konaklama imkanı bulabilirsiniz. Tulum son yıllarda sosyetenin tercih ettiği bir yer oldu. Muhtemelen de o sebeple fiyatlar tuzlu. İsterseniz sabahtan gidip belli bir yeme-içme harcaması yapmanız karşılığında sahildeki şezlonglarda da oturabilirsiniz. Fiyatları göreceli olarak makul olduğu için farklı bir gün Coco Limited’a giriyorum ki burası da harika. Hamburgeri güzel, hamağı var, hafif hafif müzik sesi, çoğunlukla da dalgaların sesini dinliyorum. 

 

Bu sahile, bir kere de hosteldeki arkadaşlarla geliyorum. Bu sahil, oteller tarafından istila edilmiş olduğu için Ana y Jose hotelin içinden geçerek plaja giriyoruz. Gölgelik bir yer bulmak da sorun. Deniz burada Playa Paraiso’ya göre oldukça temiz ve hindistan cevizi ağaçlarının fazla olması sebebiyle daha yeşil bir görüntü var. Arjantinli olan bir arkadaş sayesinde Arjantinlilerin milli içeceği olan mateyi ilk defa burada deniyorum. 

Tulum’da Nerede Kalınır?

Eğer lüks ve doğayla iç içe bir otelde kalmak istersem bir dahaki sefere Tulum’un güney bölgesindeki Villa las Estrellas ya da Azulik’te kalırım.

Güney bölgesinde ben sadece bir tane hostel bulabildim ancak kamp yapmayı seviyorsanız cenotenin hemen yanında bir olan bir camping hosteli de var.

Bütçeniz sınırlıysa Tulum merkezde birçok hostel var. Ben Mandala Hostel’de kaldım ve Latin Amerika’dan ve Avrupa’dan birçok güzel insanla tanıştım.

Tulum’da Kaç Gün Kalınır?

Eğer Tulum’da kalarak benim yaptığım gibi Chichen Itza, Coba, Bacalar’ı da ziyaret edecek ve biraz da deniz keyfi yapacaksanız en az bir hafta ayırın. Ben gidemedim ama eskiden bir balıkçı kasabası olan Mahahual de çok güzel ve Mayab otobüs firmasından ucuza otobüs bileti bulup Tulum’dan günübirlik gidebilir ya da belki 1-2 gecenizi Mahahual’de geçirmek isteyebilirsiniz. Hatta siz boşverin bir haftayı, Tulum ve çevre yerleri görebilmek için iki haftaya yakın vakit ayırın:)

Tulum Beach Clubları

Beyaz kumlarda yatmayı tercih etmem diyorsanız Tulum’da birçok beach club da var. Şezlonglarından yararlanmak için ödenmesi gereken 2019 yılının Mart ayı fiyatları şu şekildeydi:

Coco Hotel – minimum harcama 800 pezo

Taboo – minimum 900 pezo

Papaya Playa Project – 1000 pezo

Coco Limited – 300 pezo.

 

Taboo’nun ambiyansı çok güzel. Coco Limited ve Coco Hotel de iyi. 

Tulum Hakkında Bİlİnmesİ Gerekenler

– Latin Amerika’da hırsızlık ve kredi/banka kartı kopyalanması işi çok yaygın derler hep. Benim banka kartlarımdan biri muhtemelen Tulum ADO otobüs terminalindeki ATM’de kopyalandı. Diğerinin nerede kopyalandığını ise bulamadım. Bir banka kartımdan 350 TL civarı bilgim dışında harcama yapıldığına dair mesaj alınca bankaya hemen şikayette bulundum ve kartı kapattılar. Birkaç gün sonra Küba’ya gittiğimde ise diğer banka kartımdan 1,600 TL civarı harcama yapıldığını tesadüfen banka hesabıma girince gördüm ancak bu harcama için bankaya bilgi verirsem onu da kapatacakları için 1 sene boyunca aynı kartı hesabımda para bırakmayarak ve çekimden önce o hesaba para aktarıp hemen çekerek kullandım malesef. Ben kartın kopyalanması Küba’da oldu zannettiğim için Küba polisine şikayette bulundum ama Türkiye’ye gelipkartı kapattırmak istediğimde, kartın Meksika’da kopyalanıp kullanıldığını öğrendim. Yani siz siz olun, büyük bankalar harici para çekmeyin. Hatta kredi kartınızı da çok az kullanmaya çalışın.

 

Tulum’da iş bulmak kolay. Ben bir günümü sadece iş aramak için harcadım. İspanyolca bilmenize gerek yok ama İspanyolca bilseniz hemen iş bulabiliyorsunuz. Ben birkaç yere CV’mi de bıraktım. Amacım Tulum’da 1-2 hafta daha kalmak ve bir taraftan da çalışmaktı. Ancak yarın gel, çalışmaya başla diyen yerler sahil kenarında olmadığı için cazip gelmedi. Bir de benim amacım bir hostelde çalışıp kalacak yer arama derdine girmemek olduğu için Tulum’daki iş arayışım olumlu sonuç vermedi. Ne zaman ki Tulum’dan ayrıldım, bana güzel bir yerden çalışma teklifi geldi ama tekrar Tulum’a dönmek işime gelmedi.

derme catma maya evleri tulum meksika
Maya komunitesi

Yucatan’da yaşayan çok fazla Maya var. İlk gittiğim günlerde kimin Maya olduğunu anlayamıyordum ama anlamak kolay aslında: Mayaların yüzleri yuvarlak, boyunları ve boyları kısa, tüysüzler.

– Tulum’un arka sokaklarında birçok Maya evi görebilirsiniz. Bu evler sazdan yapılıyor. Yüzıllardır bu tür evlerin popüler olmasının sebebi temelde ekonomik ve iklim kaynaklı. Çatı sazdan yapıldığı için beton gibi sıcağı emmiyor ve evin içi nispeten serin kalıyor. Evlerin tabanı genelde betondan yapılıyor ve bu da evin serin olmasını sağlıyor.

Maya evi
Maya evi

– Yucatan’da eczaneler market gibi işliyor. Sigara, su, terlik, içecek satıyorlar. Çat pat İngilizce konuşabiliyorlar eczanelerde.

– Bisiklet kiralayacaksanız hostellerde pazarlık yaparak daha ucuza bisiklet bulabilirsiniz. Ana yol üzerinde bulunan bisikletçiler astronomik rakamlar istiyorlar ve pasarportunuzu emanet bırakmanız gerekiyor.

– Lokallere herhangi bir yere gitmek için hangi otobüsü kullanmam gerekir diye sorunca cevap alamadım genelde. O yüzden en güzeli ADO’ya sormak. Gerçi Tulum ADO terminalinde Mahahual’e gitmek istiyorum dediğim görevli bana aktarmalı olarak gitme şeklini anlattı. Ertesi gun Tulum-Mahahual direkt hat olduğunu otogardaki Mayab otobüsünü görünce anladım. Direkt otobüs saatine yetişemezseniz önce Limones’e, oradan da Caribe Tour firması ile Mahahual’e gidebilirsiniz. Caribe tur saatlerini ADO teminalinden öğrenebilirsiniz ama ADO’dan satış yapılmıyor; Mahahual’e biletinizi Limones’ten almanız gerekiyor. Ben sorduğumda Limones-Mahahual minibüsü en son saat 21:00’daydı.

Tulum Yeme-İçme Rehberİ

Sokak hamburgercisinden tacocusuna, churrocusundan hotdogcusuna kadar her çeşit yiyeceği bulabilirsiniz Tulum’da. Ben bir restoranda yediğim yemeği hiç beğenmediğimi söyleyince para almadılar, hiç tahmin etmezdim böyle birşey yapacaklarını:)

 

Tulum’da Origami isimli bir dondurmacı var, ben özellikle coco ve passion fruit dondurmalarına bayıldım.

 

Merkezdeki restoranlarda canlı müzik yapan gruplar var ve çok şirinler. Sırf onları izlemek için bile bir restoranda oturabilirsiniz.

Tulum Gece Hayatı

Tulum’da çılgın gece eğlenceleri yok. Santino isimli diskomsu bir mekan var, dünya müzikleri çalıyor. Ortam güzel. Ben Salı akşam gittim ve neon gecesine denk geldim. Batey Mojito Bar’da canlı müzik grupları çıkıyor ve keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

 

Chichen Itza, Valladolid ve Cenote Suytun gezi notlarımı da okumanızı tavsiye ederim.

error

Gezi yazılarımı beğendiyseniz diğer sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz:)