SAN JUAN GEZİ REHBERİ

San Juan’a nasıl gidilir, nereler gezilir, kaç gün kalınır, güvenli bir şehir midir, ne yapılır diye merak ediyorsanız okumaya başlayın:)

Porto Riko’ya niye gittin diye sorarsanız, sebep size komik gelebilir ama 2017’de ortalığı kasıp kavuran Luis Fonsi & Daddy Yankee’nin ortak eseri olan Despacito şarkısının bu ülkede çekilmiş olması ve benim de bu şarkıyı milyonlarca kere dinlemiş olmam:)

 

Dominik Cumhuriyeti’nden Porto Riko’ya 13 saat süren bir feribotla gidilebiliyor ancak benim şansıma feribot bakımda olduğu için 2019 yılının Nisan sonuna kadar feribot seferleri iptal edilmiş. https://ferriesdelcaribe.com/ sitesini kontrol edebilirsiniz ama ben seyahat etmeden önce kontrol ettiğimde tek yön bilet alımı 100 USD, gidiş-geliş 180 USD idi. Dolayısıyla uçak bileti almak her türlü daha makul oluyordu.

Porto Riko’ya varışım maceralı başlıyor. Uçaktan indikten sonra valizime hasar vermiş olduklarını farkedip havayolu şirketinin ofisine gidiyorum. Bana uçak biletinde 70 USD indirim ya da valizimle benzer boyutta bir valiz teklif ediyorlar. Aslında katalog ürünlerinden bavul kargolama imkanları da var ama benim Porto Riko’da sadece 5 günüm olduğu için ellerinde olan bavulu alıyorum, Latin Amerika’da çok fazla seyahat etmem ve hediye çekini kullanamam diye düşünerek. Latin Amerika seyahatine çıkarken yanıma sadece yazlık elbiselerimi koyduğum kabin bagajı aldığım için ikinci bavulu da ilerleyen zamanlarda kışlık kazaklarla dolduruyorum:)

 

San Juan Gezİlecek Görülecek Yerler

15 Şubat 2019’da Porto Riko’nun başkenti San Juan’a varıyorum. Havaalanından merkeze otobüs var ve ücreti nakit verebiliyorsunuz. Şansıma otobüs şoförü İngilizce de biliyor ve beni durak olmadığı halde kalacağım hostelin en yakınında bırakıyor.

Kaldığım hostelin önünden San Juan merkezine otobüs var ancak epey bekletiyor. Old San Juan yani eski şehir merkezindeki binalar rengarenk ve kolonileşme dönemine ait binalar. İnanılmaz güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Ben saat 17 gibi ilk iş Castillo San Cristobal yani San Cristobal Kalesi’ne gidiyorum, giriş 7 USD. Bu kale, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alıyor. Kale saat 18:00’de kapanacağı için biletimi ertesi gün de kullanabileceğimi söylüyorlar. Ben de zaten hava henüz kararmamış olduğu için 1 saat de olsa kalede vakit geçirmek istiyorum. Kale İspanyollar tarafından 1783’te tamamlanmış ve 1521’de İspanyollar tarafından kurulan San Juan şehrini kara saldırılarından korumak amacıyla 150 yılda tamamlanmış. 3 kattan oluşuyor kale ve Amerika’daki en büyük surlara sahip. Surlardaki nöbet kulelerinden tüm şehri görebiliyorsunuz. Bu kalede birçok tünel var ve açıkçası biraz da karanlık oldukları için gezerken tedirgin olmadım değilJ Bu tünellerden birinde bir zindan var ve duvarda 17. yy. da tutsaklar tarafından yapılmış 5 tane gemi grafitisi mevcut. 

Castillo San Cristobal’de 1 saat gezdikten sonra merkeze yöneliyorum, zaten eski şehir merkezi çok büyük değil. Çok hızlıca 3-4 saatte bile gezebilirsiniz.

 

Calle del Cristo isminde bir sokak var, zaten kalabalığı takip ederseniz mutlaka oraya yolunuz düşecektir. Burada şirin cafeler ve ünlü markaların (Guest, Coach, Tommy, Sunglasses Hut) mağazaları var. Calle de la Fortaleza’da sanat galerileri var. Calle San Sebastian sokağında ise birçok bar var ve buralarda akşam saat 5 ten sonra müzik sesleri yükselmeye başlıyor. Cuma gecesini eski şehir merkezinde geçirmek istiyorum ve tesadüfen bulduğum Palo Viejo isimli bara gidiyorum. Dekorasyonu harika, masaların önünde salıncaklar var. Burada saat 22:00 gibi canlı müzik eşliğinde insanlar salsa yapmaya başlıyor. Adeta dans etmek icin yaratılmış gibiler:) Medalla isimli yerel birayı deneyebilirsiniz, Efes’e benziyor tadı. Bu arada Pedro Capo’nun meşhur Calma isimli şarkısında geçen ‘Vamos pa’ la playa, abre la Medalla’, bu Medalla:)

 

Ertesi gün Castillo del Cristobal’e tekrar gidiyorum. Bu sefer kalenin doğu tarafındaki çimlik alana gidiyorum. Bu kısım, ilk savunma cephesi olsun diye yapılmış. Amaç eğer denizden kaleye girmeyi başaran bir ordu olursa onları bu alanda sıkıştırmakmış. Bu meydanda bir sürü iguana var, hatta boyları 80 cm olanı bile vardı. Stres yapmayın, kertenkelenin büyüğü nihayetinde:) 

 

 

Castillo del Cristobal’dan sonra 2017 yılında piyasaya sürülen ve dinlenme rekorları kıran Despacito şarkısının çekildiği favela La Perla’ya (Türkçesi İnci) gidiyorum. Favelayı gecekondu bölgesi olarak düşünebilirsiniz. Hava karardıktan sonra buraya girilmesi tavsiye edilmiyor ancak gündüz sorun yok diyor Castillo San Cristobal’de kendilerine danıştığım polisler. Kaleden çıkıp sahil yolunu batı yönünde takip ettiğinizde zaten La Perla tabelasını görüyorsunuz. İlk giriş kapısını bir süre izliyorum, benden başka turist giriyor mu o bölgeye diye. Sadece bir çift giriyor ve orada yaşayan halk giriş-çıkış yapıyor. Giriş kapısında duran tipleri görünce tereddüt ediyorum ve belki başka bir girişi vardır düye düşünerek yürümeye devam ediyorum. Önce Santa Maria Magdalena de Pazzi’ye gidiyorum. Çok enteresan mezarlar var, mermerden heykeller filan. Hatta mezarlıktan çok Floransa’da geziyor gibi hissediyorum! Bir taraftan da mezarlıktakilere ayıp olmasın diye gizlice fotoğraf çekiyorum:) Bu arada La Perla yönünden gelen bir aileyi görünce oraya gitmek istediğimi ve güvenli olup olmadığını soruyorum, güvenli diyorlar.  

La Perla sokaklarında hiçkimse yok, hatta o kadar boş ki beni tedirgin etmeye yetiyor. Eskiden burası epey tehlikeli bir ghettoymus, hala da uyuşturucu mafyası hüküm sürmekteymiş ancak turistlere bulaşmıyorlarmış. Deniz kenarında çok tatlı, renkli binalar var. Fotoğraf çekme merakınız varsa buraya mutlaka gidin. Düşük ve orta maaşlı insanlar oturuyor burada. Aynı gece bir polise Despacito şarkısının çekildiği yerleri görmek için La Perla’ya gittiğimi anlatınca o da eskiden kötü bir şekilde bilinen bu mekanın artık bu şarkı sayesinde tanınır olmasının La Perla halkı arasında farkındalık yarattığını ve suç oranının azaldığını anlatıyor.

La Perla’dan sonra Castillo San Felipe del Morro isimli kaleye gidiyorum. Bu kale San Juan şehrini deniz saldırılarından korumak için yapılmış ve 6 kattan oluşuyor. 1790 yılında yapımı tamamlanmış. Ben artık çok yorulduğum için bu kalenin tamamını gezmiyorum. Yapı, Castillo San Cristobal’e göre biraz değişiklik göstermekle birlikte gezerken aynı hazzı alıyorum. Hemen kalenin yanındaki çim alanda çocuklar uçurtmalarını uçuruyorlar. Vaktiniz genişse yanınıza piknik malzemelerinizi alıp akşam üzeri keyif yapabilirsiniz. Tabi piknik dediysem, mangal yakmayın:)

 

Şehri gezerken yoruldukça bir parka oturup internette yapmam gereken işleri hallediyorum. Eski şehir merkezi küçücük ama birçok park var ve bu parklarda bedava internet bulabiliyorsunuz.

Castillo San Felipe del Morro kalesini gezdikten sonra San Juan Bautista katedralini geziyorum. Modern mimariye sahip bir katedral burası. Hemen katedralin karşısındaki yoldan aşağı inince San Juan kapısını (Puerta de San Juan) görüyorsunuz. Denizden gelen askerler bu kapıdan şehre girdikten sonra katedrale gidip dua ederlermiş. Kapıdan çıkıp her iki yöne doğru yürüyüş yapılabiliyor. Ben limana doğru yürümeyi seçiyorum. Yol beni Paseo de la Princesa’ya götürüyor. Bu meydanda da bedava internet var bu arada:) Meydana gelen turistleri ve Güneş’in batışını izliyorum.

 

Old San Juan sokaklarında son bir defa daha dolaştıktan sonra kahvemi Plaza Colon’da (Colon Meydanı) içerken hosteldeki oda arkadaşım gelip yanıma oturuyor. Ben kızı hatırlayamıyorum bile:) İşin enteresanı, sorular sorup kafasını çeviriyor ve cevapları dinlemiyor bile:) Neyse, en azından hostele dönerken Über’i paylaşıyoruz!

san juan merkezdeki renkli binalar porto riko
Eski şehir merkezi

Önceki gece dışarıda çok vakit harcamamış olduğum için o Cumartesi gecesini dışarıda geçirmeye karar veriyorum. Santurce bölgesindeki hostelimin 50 m ilerisinde Funky Buddha isimli gece klübü var ancak oraya gece yarısı gitmiş olduğum halde boş. Mekan gece saat 02:00’den sonra kalabalıklaşıyormuş. Ben de La Placita’ya gidiyorum. Burada birkaç sokak üzerinde barlar ve gece klüpleri var. İnsanlar barlardan içkilerini alıp sokaklarda içiyor ve dans ediyorlar. Keyifli bir muhit yani. Canlı müzik yapan yerler de var. Hostele dönerken Über çağırabilmek icin internet gerekiyor ama mekanlara soramıyorum kalabalıktan dolayı. Polislere soruyorum nereden internet bulabilirim diye. Bir tanesi kendi wifi’ını paylaşıyor. Epey de muhabbet ediyoruz, İngilizce öğrenmenin işleri için iyi olduğundan bahsediyor. Bu arada belirteyim, şehrin genelinde pek çok polis var ve tek gezdiğim halde kendimi çok güvende hissettim. Konuştuğum polis memuru da turistlerin kendilerini güvende hissetmeleri için bu uygulamanın yapıldığından bahsetti. San Juan’daki son gecem böylece bitiyor.

 

 

San Juan’da Nerede Kalınır?

 

San Juan’da çok fazla hostel alternatifi yok. Ben Conturce Hostel’de kalıyorum ve fena değil. Yakınında birçok market var, güvenli bir bölgede ve La Placita isimli gece hayatının aktif olduğu bölgeye çok yakın.

San Juan’da Kaç Gün Kalınır?

 

San Juan’a 2-3 tam gün ayırmanızı tavsiye ederim.

San Juan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

– Eğer elektronik ihtiyacınız varsa ABD merkezli Best Buy ve Walmart mağazalarından alışveriş yapabilirsiniz. Fiyatlar ABD ile aynı. Örneğin bir Iphone ABD’de 1000 USD ise Porto Riko’da da aynı fiyatla satılıyor.

– ABD merkezli Marshall’s mağazasını da San Juan’da bulabilirsiniz.

– İsterseniz şehir merkezinde sörf dersi alabilir ve dalgaların tadını çıkarabilirsiniz.

San Juan Yeme İçme Rehberİ

– Eğer bütçeniz kısıtlıysa Calle San Francisco üzerinde Burger King, Wendys ve Subway var. Büyük süpermarketlerde sıcak yemek de bulabiliyorsunuz.

– Calle del Cristo’ve civarında birçok bar-cafe var. Yine Plaza Colon civarında da birçok cafe-restoran bulabilirsiniz.

– Porto Riko’da mofongo isimli bir yemek var. Muz kızartması, pilav, siyah fasulye ve yanında isterseniz tavuk, balık ya da et ile servis ediliyor. Yine alcapurrias ya da tostones de menülerde görebileceğiniz kızartma ağırlıklı yemeklerden. Habichuelas yani siyah fasulye, burada da meşhur.

– Piña Colada isimli kokteyl, 1963’te Don Ramon Portas Mingot tarafından San Juan’da yaratılmış. Hatta bu binayı eski şehir merkezinde görebilirsiniz. Hatta gitmişken San Juan’da benim yerime de deneyin zira ben denemeyi unuttum:D

 

San Juan Gece Hayatı

San Juan’da Gezilecek-Görülecek Yerler başlığında anlatmıştım. Eski şehir merkezinde mutlaka bir gece geçirin. La Placita bölgesine gitmenizi de tavsiye ederim, epey renkli.

Vieques gezi rehberimi okumanızı da tavsiye ederim.

error

Gezi yazılarımı beğendiyseniz diğer sosyal medya hesaplarımı da takip edebilirsiniz:)